Studenti tvrdí, že cílem je „obrátit karty“ a zaměřit pozornost tam, kam patří - na palestinský apartheid.
Autor: Tal Heinrich 12. června 2022
Ve snaze čelit Týdnu izraelského apartheidu, který se letos konal ve dnech 21.-28. března ve Spojených státech a Kanadě, rozjíždějí proizraelští vysokoškolští aktivisté novou kampaň: „Týden palestinského apartheidu“.
Podle studentů Stanfordovy univerzity v Kalifornii je cílem této občanské iniciativy „obrátit karty“.
„Nejen během Týdne izraelského apartheidu jsou vysokoškolské kampusy vůči Izraeli tak nepřátelské. Ale je to jakýsi vrchol,“ pokračoval. „Nadhazují slovo 'apartheid', aby šikanovali každého, kdo chodí s kipou nebo kdo otevřeně podporuje Izrael. Je to pěkně hnusné.“
Týden izraelského apartheidu, který pořádá stejnojmenná organizace (IAW), je každoroční série přednášek a shromáždění na univerzitách, která začala v Torontu v roce 2005. Podle Ligy proti hanobení se v loňském roce uskutečnilo nejméně 90 akcí IAW. Hlavním hybatelem těchto akcí byli Studenti za spravedlnost v Palestině.
Protiizraelský narativ vyzývá k politické izolaci a delegitimizaci státu Izrael kvůli jeho politice vůči Palestincům.
VYSOKOŠKOLSKÝ AKTIVISTA: ČAS OBRÁTIT KARTY
Nedávný průzkum Pew Research Center sice ukázal, že většina Američanů, 84 %, toho o hnutí bojkotu, divestic a sankcí (BDS) mnoho neví a 95 % toto hnutí nepodporuje - mezi mladšími Američany je však situace jiná. Osm procent dospělých ve věku 18-29 let uvedlo, že jsou pro BDS. Je u nich téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že BDS podpoří, než u ostatních věkových skupin.
Jednou z metod, jak zprostředkovat izraelský narativ, je podle Rozenberga nechat studenty procházet kolem stanů označených jako „bezpečné prostory“, které představují protiatomové kryty v Izraeli používané při raketových útocích z Gazy.
KŘÍDA NAD NENÁVISTÍ
Samostatná proizraelská komunitní iniciativa proběhla o víkendu v Dallasu, kde se konala veřejná umělecká výstava nazvaná „Chalk Over Hate“, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o antisemitismu a nenávistných projevech.
Víkendovou akci sponzorovala organizace Artists 4 Israel a sešlo se na ní 34 organizací, aby vyjádřily své rozhořčení nad nedávným nárůstem antisemitských incidentů.
Mezi účastníky byla i jedna křesťanská skupina, nezisková organizace Passages, která organizuje výlety amerických křesťanských studentů do Izraele a po jejich návratu domů podporuje obhajobu židovských komunit.
„Bylo posilující využít tak jednoduchý, ale kreativní způsob, jak se dále spojit s členy židovské komunity,“ řekl zástupce ředitele pro propagaci Passages Darion Ouliguian.