Praha Jeruzalém

Lapid se stane prozatímním premiérem, volby budou pravděpodobně v říjnu.

Autor: Nicole Jansezianová 20. června 2022 9:41

Premiér Naftali Bennett a vicepremiér a ministr zahraničí Jair Lapid se „pro dobro země“ rozhodli rozpustit Kneset, uvedl premiér na tiskové konferenci v pondělí v noci.

„Obrátili jsme každý kámen“, abychom se pokusili najít řešení, řekl Bennett o své vládě, která byla v posledních týdnech ochromena přeběhlíky.

Jako jeden z důvodů uvedl neschopnost přijmout mimořádná nařízení, která by rozšířila izraelské právo na občany v Judeji a Samaří - na Západním břehu Jordánu. Platnost těchto předpisů vyprší 30. června a opozice je používala jako vyjednávací nástroj k otřesení koalice.

Zatímco Bennett hovořil, světla v Knesetu zablikala a na chvíli zhasla.

Bennett velkoryse oznámil, že funkci premiéra převezme jeho „přítel“ Lapid, a slíbil spořádaný a důkladný přechod.

Lapid uvedl, že se na tom dohodli společně, a slíbil, že budou i nadále pracovat jako tým.

„Před rokem jsme zahájili proces obnovy a nyní v něm společně pokračujeme,“ řekl Lapid. „To, co dnes musíme udělat, je vrátit se ke konceptu izraelské jednoty a nedovolit temným silám, aby nás rozdělily zevnitř. Musíme si připomenout, že se máme rádi, že milujeme svou zemi a že jen společně zvítězíme.“

Nepravděpodobná koalice - složená z osmi odlišných stran od krajní levice po pravici a islamisty - vydržela navzdory nepřízni osudu pohromadě něco přes rok.

Vládě se podařilo schválit rozpočet - první, který země měla od roku 2018.

Toto politické zemětřesení dnes večer dominovalo titulkům v izraelských novinách a přišlo na pozadí sílících spekulací, že vláda brzy padne - ať tak či onak.

Nové volby by měly být předběžně stanoveny na 25. října.

Lapid převezme funkci prozatímního premiéra podle dohody, která byla uzavřena při pletení této současné koalice v loňském roce.

Bennett a Lapid pochopili, že jsou jejich dny sečteny, a vzali otázku rozpadu vlády do svých rukou, přestože dříve přežili hlasování o nedůvěře.

Členy koalice tato zpráva zjevně zaskočila.

Opozice ji však uvítala.

„Tento večer je skvělou zprávou pro masy občanů v Izraeli,“ prohlásil vůdce opozice a bývalý premiér Benjamin Netanjahu. „Po odhodlaném boji opozice v Knesetu a velkém utrpení izraelské veřejnosti je všem jasné, že nejhorší vláda v dějinách země skončila.“

Netanjahu se již nyní snaží vyrovnat své bývalé roli nejdéle sloužícího premiéra.

„Já a moji přátelé vytvoříme širokou národní vládu v čele s Likudem. Vládu, která se postará o vás, všechny občany Izraele, bez výjimky. Vládu, která sníží daně, která sníží ceny, povede Izrael k obrovským úspěchům včetně rozšíření okruhu míru, jak jsme již učinili,“ řekl.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se však vláda opět ocitne na mrtvém bodě a ani Netanjahu nebude schopen shromáždit většinu 61 křesel potřebnou k vedení vlády.

Nadcházející volby budou v Izraeli pátým kolem hlasování za tři a půl roku.

Současná vláda vydržela déle než jakákoli jiná koalice od té doby, minulý týden dosáhla hranice jednoho roku.

 

21. 06. 2022 05:10 95 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem