Praha Jeruzalém

„Podivný, zastaralý postup byl otevřenou výzvou k rozsáhlým podvodům, které vedly k porušování vlastnických práv židovských i arabských vlastníků.“

Autor: Aryeh Savir, TPS, 26. června 2022

Čtyři roky trvající právní bitvy skončily o víkendu zrušením „Muchtarova protokolu“, problematického postupu, podle kterého ve východním Jeruzalémě určovali vlastnictví nemovitostí místní představitelé a Arabové nyní musí prokazovat skutečné vlastnictví sporných nemovitostí v této oblasti.

Muchtárův protokol, který organizace Regavim označila za „jeden z nejzkorumpovanějších, diskriminačních postupů prosazovaných státem Izrael“, se používal ke stanovení vlastnictví pozemků v Jeruzalémě jako podklad pro stavební povolení a další právní procesy na základě svědectví místních vesnických „odborníků“ namísto řádně zdokumentovaného dokladu o vlastnictví.

Ve východním Jeruzalémě stačilo svědectví místního vesnického muchtára (vůdce), na rozdíl od důkazního břemene, jako jsou právní záznamy, listiny nebo jiná dokumentace s právní subjektivitou a ověřitelností, která je vyžadována všude jinde v Izraeli.

Regavim poukázal na to, že tento „podivný, zastaralý postup byl otevřenou výzvou k rozsáhlým podvodům, které vedly k porušování vlastnických práv židovských i arabských vlastníků“.

Když se před čtyřmi lety ministerstvo spravedlnosti pokusilo revidovat a aktualizovat seznam uznaných muchtárů, byla vytvořena koalice izraelských organizací, která bojovala proti obecním a státním orgánům, jež se snažily tento problematický postup zachovat.

V rámci veřejné kampaně proti muhtarskému protokolu vedla organizace Regavim řadu setkání s odborníky jeruzalémského magistrátu odpovědnými za otázky využití půdy. Setkání se zúčastnily sionistické organizace zaměřené na Jeruzalém, včetně organizací Elad, Ateret Cohanim, HaTzedek, Keep Jerusalem a dalších.

Čtyři roky trvající kampaň vedla k tomu, že v pátek byl Muchtařův protokol stažen.

Jehuda Poah, ředitel organizace na ochranu práv Betzalmo, toto rozhodnutí uvítal s tím, že východní Jeruzalém se „neliší od ostatních míst ve Státě Izrael. Naše svrchovanost a právní stát by tam měly být stoprocentní“.

Advokát Boaz Arzi, ředitel právního oddělení organizace Regavim, dodal, že Izrael „měl provést úplné regulační řízení pro všechny nemovitosti v Jeruzalémě ihned po sjednocení města (v roce 1967) a průtahy vedly ke ztrátě tisíců dunamů půdy kvůli podvodným nárokům a erozi správy“.

Regavim „blahopřeje ministerstvu spravedlnosti k jeho úsilí ukončit toto trvající selhání a zrušit pochybné řízení a doufá, že proces regulace a registrace pozemků bude rychle a rázně dokončen“.

 

27. 06. 2022 05:50 103 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem