Praha Jeruzalém

Nejstarší osoba obviněná v Německu z válečných zločinů holocaustu byla shledána vinnou ze spoluúčasti na vraždě, kterou spáchal jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sachsenhausen.

Od: Israel National News 28.6.22 23:42

Bývalý 101letý nacistický dozorce, nejstarší osoba obviněná v Německu z válečných zločinů spáchaných během holocaustu, byl v úterý soudem odsouzen k pěti letům vězení.

Josef Schütz, který svou vinu nepřiznal, byl odsouzen k trestu odnětí svobody za spoluúčast na vraždě, kterou spáchal jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sachsenhausen v Oranienburgu severně od Berlína v letech 1942 až 1945, informovala agentura AFP.

Schütz, který žije v Braniborsku, tvrdil, že neudělal „vůbec nic“ a nevěděl o ďábelských zločinech, které se v Sachsenhausenu děly.

Prokuratura žádala pro Schütze pětiletý trest vězení, uvedl deník The Guardian.

V srpnu 2021 byl Schütz okresním soudem v Neuruppinu obviněn ze spoluúčasti na vraždě ve 3 518 případech, které pocházejí z doby, kdy působil jako dozorce v táboře Sachsenhausen. Prokuratura v květnu uvedla, že se stoletý muž „vědomě a dobrovolně“ podílel na vraždách v táboře.

Když v pondělí skončil soudní proces, Schütz vykřikl: „Nevím, proč jsem tady.“

Během procesu se v Schützových výpovědích objevily nesrovnalosti ohledně jeho života, které 101letý stařec sváděl na to, že je „popletený“.

Žalobcům se však podařilo prokázat, že se dobrovolně podílel na vraždě 3 518 vězňů v táboře, včetně vraždění vězňů „pomocí jedovatého plynu Cyklon B“.

V letech 1936-1945 bylo v Sachsenhausenu vězněno více než 200 000 lidí, včetně Židů a Romů. Podle Památníku a muzea Sachsenhausen zde v důsledku nucených prací, vražd, lékařských pokusů a hladovění zemřely desítky tisíc lidí.

Soudní proces začal v roce 2021, ale byl několikrát odložen kvůli Schützovu zdravotnímu stavu. Vzhledem k jeho pokročilému věku je jen malá pravděpodobnost, že stráví nějaký čas za mřížemi.

Schützův právník Stefan Waterkamp agentuře AFP řekl, že jeho klient se proti rozsudku pravděpodobně odvolá.

 

29. 06. 2022 05:03 55 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem