Praha Jeruzalém

Bývalá velvyslankyně při OSN kritizuje Bidenovu zahraniční politiku v době, kdy se evangelikální příznivci Izraele scházejí na výročním summitu CUFI ve Washingtonu.

Autor: Nicole Jansezianová 20. července 2022

Abrahamské dohody a Írán byly tento týden hlavními tématy 17. výročního washingtonského summitu organizace Křesťané sjednocení pro Izrael (CUFI), na němž zazněla také prezidentská narážka bývalé velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyové.

„Írán bude dál podvádět, aby získal, co chce. Cokoli (prezident) Joe Biden podepíše, bude jen zárukou toho, že Írán bombu získá. Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda – a pokud tento prezident podepíše takovouto dohodu, slibuji vám,“ pokračovala Haleyová, „příští prezident ji rozcupuje hned první den svého úřadu.“

 

Po bouřlivém potlesku dodala: „Jen tak mimochodem – někdy je zapotřebí ženy.“

Haleyová rovněž vyjádřila plnou podporu Izraeli, který udělá vše, co je třeba, aby zničil íránský jaderný program.

„Pokud to neudělá Amerika, pak to musí udělat Izrael – a my bychom mu měli pomoci,“ řekla. „Tyto hrozby jsou reálné a jsou vážné. Ale moje víra mi říká, že Izrael přežije.“

CUFI je největší proizraelskou organizací ve Spojených státech, podle jejích internetových stránek má 7,1 milionu členů. Tento týden na akci A Night to Honor Israel (Noc na počest Izraele), která je součástí každoročního summitu CUFI, zakladatel a předseda CUFI John Hagee řekl, že „Židé a Izrael jsou synonyma“.

„Nemůžete milovat jednoho, aniž byste milovali druhého. Antisionismus je protiizraelský, je antisemitský,“ řekl.

Izraelský velvyslanec ve Spojených státech Michael Herzog tyto názory zopakoval s tím, že považuje za součást svého poslání „bojovat proti těmto nebezpečným trendům zde v Americe“.

Antisemitismus podle něj našel v USA domov mezi antisionisty.

„Tito antisionisté naznačují, a často i otevřeně prohlašují, že židovský národ nemá právo na vlastní stát – jde o paušální popírání práva Izraele na existenci.“

Herzog rovněž zdůraznil význam „koordinované strategie… k potlačení zhoubných aktivit Íránu“.

„Izrael nebude tolerovat Írán jako hraniční jaderný stát. Zachováme si svobodu jednání, abychom Íránu zabránili v realizaci jeho zhoubných cílů,“ řekl.

 

„Jednou ze zbraní proti Íránu je rozšíření Abrahamských dohod. Vztahy mezi Izraelem a USA, stejně jako vztahy mezi Židy a křesťany konkrétně… budou tlačit na tyto síly, které nás ohrožují.“

Bahrajnský velvyslanec v USA šejk Abdullah bin Rashid Al-Khalifa v předem nahraném projevu řekl, že jeho země a CUFI „sdílejí dostatek ideálů a priorit, aby bylo zřejmé, že bychom měli těsněji spolupracovat“.

Řekl, že i přes některé neshody jsou „děti Abrahámovy schopny sedět spolu s respektem, i když ne ve skutečné shodě“.

 

Máme „společné zásady, které řídí náš morální kompas“, řekl, a nic dnes nemůže „ospravedlnit takové toxické, neandrtálské chování, jako je antisemitismus“.

Řekl také, že Abrahamské dohody „byly veřejnou proklamací v protikladu k výchozímu bodu“ k oteplení vztahů mezi Bahrajnem a Izraelem.

„Náš dialog s židovským národem sahá mnohem dále,“ řekl. „Naše komunikace s Tel Avivem se pouze dostala do centra pozornosti.“

Ve svém úvodním projevu Haleyová nastínila sžíravou kritiku Bidenovy zahraniční politiky a dala do souvislosti zpackané stažení Ameriky z Afghánistánu loni v létě s ruskou invazí na Ukrajinu a hrozbami ze strany Severní Koreje a Íránu. Tyto země podle ní čerpají sílu z vnímané slabosti USA a jejich nedostatečné přítomnosti v regionu.

„Když padl Bagrám, ajatolláhové slavili,“ řekla s odkazem na americkou vojenskou základnu v Afghánistánu.

Uvedla také, že Bidenův přístup saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmána byl chybný.

„Korunnímu princi je třicet let – přežije většinu lídrů na světě. Musíme s ním spolupracovat, ne ho urážet,“ řekla. „Pravdou je, že (Biden) byl vůči Saúdské Arábii tvrdší než vůči Íránu.“

„Není divu, že se Saúdové místo toho přátelí s Ruskem a Čínou,“ dodala. „Porážkou číslo jedna pro ajatolláhy je spolupráce Ameriky, Saúdské Arábie a Izraele.“

V pondělním rozhovoru pro izraelský server i24NEWS Haleyová uvedla, že pokles podpory Izraele mezi americkými křesťany ji znepokojuje.

„Chci, aby všichni milovali Izrael stejně jako já, chci, aby všichni viděli, že je to světlý bod v těžkém sousedství, který představuje demokracii a svobodu a vše, co je skvělé, a tak ano, znepokojuje mě to, ale nemyslím si, že se z toho nemůžeme vzpamatovat,“ poznamenala. „Musíme všem připomínat, proč na Izraeli záleží, proč je americko-izraelské spojenectví tak silné a proč musí být silné i nadále.“

21.07.2022 05:46 Daniel Žingor168Zdroj: United with Israel

Klíčová slova