Praha Jeruzalém

Izrael a USA rovněž provedly „masivní“ cvičení simulující letecké a námořní útoky na Írán, uvedl londýnský Elaph

Autor: Debbie Reissová, World Israel News, 24. srpna 2022

Izraelské stíhací letouny F-35 stealth v posledních dvou měsících několikrát pronikly do íránského vzdušného prostoru a vyhnuly se íránským i ruským radarům, uvedla ve středu saúdská tisková agentura.

Zpráva, o níž informoval saúdskoarabský list Elaph se sídlem v Londýně, přichází v době, kdy se Izrael naposledy pokouší zabránit západním mocnostem v podpisu nově připravované jaderné dohody s Íránem.

Zpráva rovněž uvádí, že Izrael a USA provedly rozsáhlé „tajné cvičení“ nad Rudým mořem, při němž simulovaly současný letecký a námořní úder na Írán. Simulace zahrnovala zadržení íránských válečných lodí v Perském zálivu a doplňování paliva ve vzduchu.

Izrael provedl řadu cvičení simulujících válku s Íránem, ne všechna byla tajná. Náčelník generálního štábu IDF Aviv Kochavi loni prohlásil, že Izrael zformuloval komplexní plán útoku proti Íránu.

IAF rovněž provedlo řadu modernizací své flotily letounů F-35, včetně integrace jednotunové bomby. Podle Elafa společné cvičení v Rudém moři podtrhuje podporu Washingtonu pro vojenskou akci, pokud pokusy o podepsání vznikající jaderné dohody opět ztroskotají.

Elaph rovněž informoval, že Izrael posílil svou námořní přítomnost u pobřeží Libanonu a Rudého moře a nasadil ponorky, aby v těchto vodách monitorovaly íránská špionážní plavidla.

Premiér Jair Lapid zopakoval postoj Izraele, že jaderná dohoda by Izrael „nezavazovala“.

Izraelský premiér rovněž vzácně pokáral prezidenta Joea Bidena, když uvedl, že poslední návrh dohody překračuje i jeho vlastní „červené linie“.

„Všem jsme jasně řekli: pokud bude dohoda podepsána, nezavazuje Izrael. Budeme jednat tak, abychom zabránili Íránu stát se jaderným státem,“ řekl Lapid ve středu novinářům.

 

25. 08. 2022 05:48 364 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem