Praha Jeruzalém

Vyslanec Palestiny ve Spojeném království: Jeruzaléma: „Byla by to katastrofa“.

Od: All Israel News 3. října 2022

Velvyslanci všech arabských zemí v Londýně vydali dopis britské premiérce Liz Trussové, ve kterém ji varují před přesunem britského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, informoval v pátek deník The Guardian.

V dopise prohlásili, že takový krok by byl „nezákonný a špatně uvážený“.

Trussová dopis obdržela těsně před cestou do New Yorku, kde vystoupila na Valném shromáždění OSN, kde se setkala s izraelským premiérem Jairem Lapidem a sdělila mu, že její úřad provede revizi umístění ambasády.

Mezi signatáři dopisu premiérovi jsou zástupci Spojených arabských emirátů a Bahrajnu, které v roce 2020 podepsaly s Izraelem Abrahámovy dohody, a také Maroka, které nedlouho poté normalizovalo vztahy s Izraelem.

Deník Guardian uvádí, že země, které byly součástí Abrahamských dohod, byly nejsilnějšími odpůrci přesunu velvyslanectví. Tyto země údajně nechtějí být vnímány jako vůdčí země v prolomení tabu zřizování velvyslanectví v Jeruzalémě.

Podle zprávy deníku The Guardian se podobné námitky objevily i u evropských spojenců Spojeného království. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, většina zemí jej tak nevnímá a tvrdí, že konečné hranice města vyplynou z mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou nebo z nějaké formy dohody vůči stanovení palestinského nároku na svrchovanost.

Jedinými zeměmi, které v Jeruzalémě otevřely velvyslanectví, jsou Guatemala, Kosovo, Honduras a Spojené státy. Další země, jako Maďarsko, Česká republika, Srbsko a Austrálie, mají v Jeruzalémě oficiální obchodní nebo obranné pobočky.

Deník Guardian ve své zprávě poznamenal, že arabští diplomaté varují, že přesun britského velvyslanectví do Jeruzaléma by mohl zpochybnit dlouho vyjednávanou dohodu o volném obchodu mezi Velkou Británií a Radou pro spolupráci v Zálivu, která má být podepsána na konci roku.

Vyslanec Palestinské autonomie ve Spojeném království Husam Zomlot ve svém prohlášení varoval, že „jakýkoli přesun velvyslanectví by byl hrubým porušením mezinárodního práva a historických povinností Spojeného království“.

„Podkopává dvoustátní řešení a rozdmýchává již tak nestabilní situaci v Jeruzalémě, na ostatních okupovaných územích a mezi komunitami ve Spojeném království i ve světě. Byla by to katastrofa,“ prohlásil Zomlot.

Nejmenovaný bývalý britský diplomat, který s tímto krokem nesouhlasí, řekl listu The Guardian, že se premiérka snaží kopírovat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v roce 2018 přesunul americké velvyslanectví do Jeruzaléma.

„Zdá se, že si myslí, že by se měla opičit po Donaldu Trumpovi. Rozdíl je v tom, že USA jsou dost velké na to, aby si na Blízkém východě prosadily svou; Velká Británie nikoli,“ uvedl bývalý diplomat. „Pokud by Velká Británie přesunula své velvyslanectví, mělo by to dominový efekt mezi některými zeměmi Evropské unie, například Maďarskem, ale spíš ne, a poškodilo by to britský zájem v arabském světě.“

Když Trump v prosinci 2017 oznámil svůj záměr přemístit americké velvyslanectví, tehdejší britská premiérka Theresa Mayová se k takovému kroku vyjádřila kriticky.

Než se Trussová minulý měsíc stala premiérkou, řekla britské Konzervativní skupině přátel Izraele, že pokud se stane britskou vůdkyní, přezkoumá rozhodnutí Spojeného království zůstat v Tel Avivu.

„Chápu důležitost a citlivost umístění britského velvyslanectví v Izraeli. Na toto téma jsem vedla mnoho rozhovorů se svým dobrým přítelem, premiérem Jairem Lapidem,“ uvedla.

Ohlášený nesouhlas arabských velvyslanců zvýšil tlak na Trussovou po dřívějším oznámení její vlády o finančním plánu, který podnítil krizi již tak strádající ekonomiky.

 

04. 10. 2022 05:46 91 Daniel Žingor Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem