Praha Jeruzalém

Sada přistávacích senzorů Lulav Space, poháněná vesmírnou výpočetní platformou Ramon.Space, byla vybrána pro lunární mise Beresheet 2 společnosti SpaceIL.

Autor: Abigail Klein Leichmanová, ISRAEL21c, 6. října 2022

Izraelská organizace SpaceIL, která se zabývá vývojem vesmírných technologií, plánuje v roce 2025 dvojí přistání na Měsíci s cílem pokračovat na oběžné dráze po dobu pěti let jako platforma pro vědecké vzdělávací aktivity.

Spoluzakladatel a zástupce generálního ředitele společnosti SpaceIL Kfir Damari uvádí, že společnost SpaceIL si pro náročné dvojí přistání na obou stranách Měsíce vybrala přistávací senzory a navigační systém Beresheet 2 - algoritmy přistávacích senzorů založené na vidění od společnosti Lulav Space na radiačně odolné výpočetní platformě od společnosti Ramon.Space.

Očekává se, že kombinované izraelské navigační řešení bude ve srovnání se staršími systémy založenými na radaru nebo laseru poskytovat vynikající výkon, trvanlivost a nákladovou efektivitu.

„Včasné a konzistentní zpracování složitých algoritmů ve vesmíru představuje rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem mise,“ řekl Avi Shabtai, generální ředitel společnosti Ramon.Space.

„Poté, co jsme se doposud podíleli na více než 50 vesmírných misích, je další izraelská vesmírná mise na Měsíc velmi vzrušující a očekáváme, že naše výpočetní platforma bude motorem, který bude pohánět mnoho dalších misí.“

Dalším izraelským produktem, který bude implementován v misi Beresheet 2, je technologie Jupiter-Space od společnosti Maris-Tech, která se zabývá inteligentním přenosem videa a slouží k řízení provozu kamer, ukládání a kompresi obrazu a implementaci několika algoritmů mise na obou lunárních modulech.

Kromě toho byla uzavřena smlouva se švédskou kosmickou společností AAC Clyde Space, která pro přistávací moduly dodá počítač pro misi.

„Bude využívat letový software, který provádí všechny úkoly mise včetně komunikace se Zemí, monitorování a řešení poruch a řízení systému automatického přistání,“ uvedl Damari.

„Mezitím náš tým softwarových inženýrů píše software, který bude v počítači implementován. Tento software bude testován na vývojovém modelu, který dostaneme v příštích dnech.“

Společnost SpaceIL byla založena v roce 2011 a v roce 2019 zahájila svou misi Beresheet 1. Jednalo se o nízkonákladový lunární program a první soukromou misi na Měsíc, která se dostala na Měsíc, ačkoli zklamáním bylo, že při příletu ztroskotala.

 

07. 10. 2022 05:34 64 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem