Praha Jeruzalém
blog post image

Když se Betlém dostal pod Palestinskou samosprávu, počet křesťanů – 80% z celkové populace v roce 1995 – rychle spadl. Teď je to jen 20%. Co se stalo?

Autor: Giulio Meotti, 26.12.201 14:55

Co nám říká příběh o Betlému dnes? Říká nám dvě věci.

Pod kontrolou Izraele (1967-1995) vzrostlo křesťanské obyvatelstvo v Betlémě o 57 procent. Když Izrael předal město narození Ježíše v roce 1995 Palestinské samosprávě, měl Betlém 80 procent křesťanské populace. Nyní je to jen 20 procent.

Tato změna proběhla, protože v oblastech vlády Palestinské samosprávy i na celém Středním východě jsou křesťané pod tlakem a pronásledováni. Křesťané z Betléma uprchli ne kvůli izraelské "okupaci", ale kvůli Palestinské samosprávě.

V posledních letech došlo k mnoha násilným činům proti křesťanům v Judsku, Samaří a Gaze.

• Palestinští teroristé zabrali křesťanské domy v Beit Jala. Odsud jejich odstřelovači stříleli na domy židovských čtvrtí v jižním Jeruzalémě.

• Ozbrojení Palestinci obsadili Baziliku Narození Páně, všechny z ní vyhnali a používali ji jako latrínu.

• Po četbě (lectio) papeže Benedikta XVI. v Řezně v roce 2006, byly v Nablusu vypáleny dva kostely.

Křesťanský strach z života pod palestinskou arabsko-islámskou vládou začal po válce v roce 1967, kdy se stovky křesťanských významných osobností z Betléma obrátily na izraelskou vládu a žádaly o anexi jejich města. V roce 1995 se křesťanský starosta Betléma Eliáš Freij obrátil na tehdejšího premiéra Yitzhaka Rabina a žádal ho, aby se z tohoto města nestahovali kvůli strachu z budoucnosti křesťanů ve městě.

V roce 2003, kdy byl vybudován bezpečnostní plot mezi Jeruzalémem a Betlémem, zůstalo vlastnictví kostela poblíž bariéry na palestinské straně a křesťanští vůdci žádali a získali právo změnit cestu, aby toto vlastnické právo zůstalo na izraelské straně.

Není náhodou, že je Palestinská samospráva 36. na seznamu 50 států, které pronásledují křesťany.

Ale palestinský arabský Betlém nám říká něco jiného. To, že kdyby se tu procházel nějaký Žid dnes, náhodný Žid jako například Ježíš, bude Palestinci lynčován. Na Středním východě je jen jediný stát, kde počet křesťanů roste a to je židovský stát Izrael.

 

27. 12. 2018 03:48 757 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem