Praha Jeruzalém

Bez mapy a s občanskými bouřemi v ulicích může Trumpova vláda posunout termín anexe za 1. července 2020.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 3. června 2020

Izraelští odborníci z celého politického spektra ve středu vyjádřili pochybnosti, že bude premiér Benjamin Netanjahu schopen splnit svůj cíl, kterým je anexe izraelských osad 1. července 2020.

Otázka uplatnění izraelské suverenity nad židovskými osadami v Judeji a Samaří, včetně těch v údolí Jordánu, byla na programu po celá léta, ale nově získala podporu mírového plánu představeného na začátku tohoto roku prezidentem Donaldem Trumpem.

Se zjevným požehnáním amerických představitelů stanovil Netanjahu, v rámci dohody o vládě národní jednoty, datum pro připojení osad na 1. července.

Ale stejně jako všechno ostatní na Blízkém východě je to komplikované – natolik, že existují reálné pochybnosti o tom, že bude Izrael tento cíl schopen 1. července splnit.

„To nejlepší, co teď může Netanjahu v této složité době dělat, je oznámit záměr anexe a pověřit manažera, aby řešil detaily a tím vykupovat čas,“ napsal Yossi Melman v Haaretz.

S americkými a arabskými reakcemi na anexi prvořadého významu a odborníky předpovídajícími erupci palestinského násilí, pokud reálně proběhne, Melman spekuloval, že pouze tři lidé na světě mají dostatečný vliv, aby přesvědčili Netanjahua, aby rozhodnutí odložil.

Vyloučil ministra obrany Bennyho Gantze a ministra zahraničí Gabiho Ashkenaziho a prohlásil, že oba tito vůdci Modré a bílé „zatím projevili ochablost a téměř úplné odevzdání se všem Netanjahuovým diktátům“.

„Tito tři jsou saúdský korunní princ Muhammad bin Salman, Jared Kushner, zeť a poradce prezidenta USA Donalda Trumpa a šéf Mossadu Yossi Cohen,“ řekl Melman.

Dále poznamenal, že vlivný saúdský korunní princ má velký vliv u Kushnera a zároveň udává tón většině arabského světa.

Cohen osobně anexi podporuje, nicméně jako šéf Mossadu pravidelně hodnotí izraelskou bezpečnostní pozici a musel by dát Netanjahuovi vědět, pokud by červencový termín anexe ohrozil izraelskou bezpečnost.

Kushner a Netanjahu spolu v pondělí telefonovali a je jasné, že uprostřed kronavirové krize a občanských nepokojů po smrti George Floyda, nemusí Spojené státy stát o další vyostřování.

Sám Netanjahu v úterý ve svém tweetu potvrdil „závazek vést jednání na základě Trumpova plánu“ a řekl, že „diskuse s Američany stále pokračují.“

Izraelská ekonomika se po koronavirové pandemii potácí, přičemž jeden ze čtyř Izraelců je bez práce.

Vyhlášení svrchovanosti by mohlo snadno vyvolat násilí, řekl analytik Blízkého východu Shimrit Meir.

„Jeden pohled na obrázky z ulic Minneapolisu, New Yorku a Washingtonu DC z posledních dnů ukazuje, jak může během vteřiny vypuknout povstání – v Judeji v Samaří, kdekoli na světě,“ napsal Meir na Ynet.

„Současná Trumpova administrativa nyní zvažuje, zda jí směřování k izraelským politickým extrémům stojí za ty problémy uprostřed jejich vlastní národní krize,“ řekl Meir. „Jak může mít Jared Kushner, v době střetů policie s demonstranty na ulicích po celé zemi, čas poslouchat argumenty Izraelců?“

Jedním z dalších problémů je to, že kromě Netanjahua a hrstky nejbližších nikdo netuší, které osady budou do anexe zahrnuty a které ne. Osadníci jsou znepokojeni tím, že plán USA vede k tomu, že 19 izraelských enkláv je obklopeno budoucím palestinským státem ze všech stran a jejich jediné spojení s ostatními izraelskými městy je zajištěno úzkou přístupovou cestou. Odhaduje se, že v těchto komunitách žije asi 20 000 osadníků.

Smíšený americko-izraelský výbor pro přípravu této mapy však svou práci nedokončil a klíčový člen tohoto výboru, americký bezpečnostní expert Scott Leith, nebyl schopen od vypuknutí pandemie koronaviru do oblasti odcestovat, uvedly Times of Israel.  Dodaly, že je pochybné, že budou tyto přípravné práce dokončeny do 1. července.

Přestože Netanjahu podporuje některé z osadníků Rady Yesha, jiní dohodu o anexi v rámci Trumpova plánu odmítají, protože Američané volají po vzniku palestinského státu. Primátor Efraty Oded Revivi Trumpův plán podporuje, ale předseda Regionální rady Samaří Yossi Dagan chce, aby Netanjahu „okamžitě vyhlásil svrchovanost, se souhlasem Spojených států nebo bez něj“.

„Budeme se vší silou, vehementně a jasně stát proti zřízení teroristického státu v srdci Státu Izrael,“ řekl Dagan.

Vůdci osadníků uvedli, že jim Netanjahu řekl, že jakýkoli jiný mírový plán, připravený jinou vládou by vyžadoval, aby Izrael své osady odstranil. Oni mu na to odpověděli slovy: „Raději budeme plavat v odpadcích, než abychom se utopili ve sladké vodě.“

 

04. 06. 2020 06:46 121 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem