Praha Jeruzalém

United with Israel patřily k těm organizacím, které izraelské ministerstvo strategických věcí pozvalo na briefing k „severu“, včetně návštěvy tunelu Hizballáhu, který v prosinci 2018 IDF odhalila.

Autor: Jacob Israel, mezinárodní ředitel a David Aghiarian za portugalskou pobočku United with Israel, 25. dubna 2021

Minulý týden se United with Israel spolu s dalšími organizacemi a zástupci influencerů sociálních sítí připojily k izraelskému ministerstvu strategických záležitostí k návštěvě jednoho ze šesti teroristických tunelů Hizballáhu objevených a neutralizovaných silami IDF v letech 2018 až 2019.

Po vyřešení různých bezpečnostních opatření odvedl plukovník IDF návštěvníky - izraelské členy skupiny Digitell, skupiny influencerů a zástupců dalších organizací, které vybralo izraelské ministerstvo strategických věcí - do tunelu, který byl izraelskými silami během operace „Severní štít“ odhalen. Tento tunel, nejhlubší ze všech, překročil hranici mezi Libanonem a Izraelem a byl objeven jen pár metrů od Zaritu, mírumilovné izraelské zemědělské komunity.

S přibližně 200 obyvateli čelí Zarit každodenním hrozbám ze strany Hizballáhu. Po celá léta žijí místní obyvatelé ve strachu a vědí, že jen pár metrů odtud plánuje tato teroristická organizace, jak je  všechny pobít.

Jak vysvětlil hostitelský plukovním IDF, představuje teroristická agenda Hizballáhu vážnou hrozbu pro severní komunity Izraele. S pomocí tisíců dobře vycvičených teroristických vojáků plánoval vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh použít tuto tajnou útočnou zbraň, aby izraelské síly překvapil a během několika dní dobyl rozsáhlé oblasti regionu Galileje.

Hizballáh financovaný íránským režimem investoval do tohoto konkrétního tunelu více než 10 milionů dolarů. Rozkládá se v délce 780 metrů, od jihu Libanonu až k prahu izraelských civilistů a v nejhlubším místě dosahuje 82 metrů pod zemí.

 

„Odhadujeme, že Hizballáhu trvalo několik let, než místní kamenitou půdou tento tunel prokopal. Infrastruktura je působivá, je tu voda, elektřina, větrací systém. K vyvážení odpadu z výkopu se používal dopravní pás,“ uvedl plukovník IDF.

Na stěnách tunelu byly také vidět verše z Koránu v arabštině, které mají povzbudit teroristy odpovědné za vykopávky. Jejich jména byla také vyryta na stěnách s daty a profesionálními technickými značkami.

Útočný tunel Hizballáhu představuje porušení izraelské svrchovanosti i rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1701 a 1559.

Po odhalení a zneškodnění teroristického tunelu izraelští vojáci pochopili, že neexistuje lepší způsob, jak označit toto vítězství proti Hizballáhu, než omístěním mezuzy na jeho dveře. To, co kdysi bylo branou terorismu dovnitř Izraele, je nyní chráněno modlitbou.

Mezuza je kus pergamenu s veršemi z Tóry, který je srolován a uzavřen v často ozdobném pouzdře. V judaismu je mezuza cestou, kterou přinášíme Boha do našich domovů. Visí na prahu každého židovského domu a je symbolem ochrany a spojení se Všemohoucím.

To bylo poselství, které jsme si všichni odvezli domů poté, co jsme se tunelem prošli a viděli teroristické plány a záměry na vlastní oči.

Odhaduje se, že v příštím přímém konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem bude proti izraelským civilistům denně odpáleno více než 1000 raket. Od severu po jih jsme všichni terčem této teroristické organizace financované Íránem.

Zatímco se Izrael snaží bránit, jsou tu lidé, kteří hledají způsoby, jak zaútočit, ničit a vraždit. Tento tunel měl jediný účel - zabít Židy a zničit stát Izrael. Zatímco Izrael investuje do života, do své budoucnosti a do svých vlastních lidí, Hizballáh investuje do tunelů a zbraní a přeměňuje libanonské civilní obyvatelstvo na rukojmí. Se svou budoucností uchvácenou terorem běžní Libanonci hladoví a sledují, jak se jejich ekonomika rozpadá.

Bez ohledu na to, o jakou teroristickou skupinu se jedná - ať už je to Hizballáh, Hamas, Islámský džihád, Fatah, ISIS nebo Al-Káida - budou Izrael a IDF svůj vlastní židovský stát vždy bránit.

 

27. 04. 2021 06:47 166 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem