Úkolem médií je informovat o faktech. Čtenáři Associated Press a Agence France-Presse si zaslouží znát úplný obraz.
Autor: Gidon Ben-Zvi, Honest Reporting, 27. prosince 2021.
Agentura Associated Press (AP) následně tento krok izraelské vlády vylíčila jako ránu mírovému procesu:
Agence France-Presse (AFP), další přední zpravodajská služba, jako by delegitimizovala přítomnost Židů, konkrétně v tomto regionu:
Sýrie je součástí protiizraelské „osy odporu“
Načasování rozhodnutí izraelské vlády schválit plán Golanských výšin se shoduje s rostoucími machinacemi Islámské republiky v Sýrii, především se snahou oživit regionální alianci známou jako „Osa odporu“. Někteří odborníci tvrdí, že v reakci na nedávné dohody mezi Izraelem a několika arabskými zeměmi o normalizaci vztahů, usiluje Teherán o posílení vazeb se svými blízkovýchodními teroristickými zmocněnci.
V prosinci 2020 bývalý íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že Teherán a Damašek mají společný cíl zničit Izrael:
Přesto článek agentury Associated Press zcela ignoruje roli syrské vlády v podněcování násilí na severní hranici Izraele. Od začátku občanské války v Sýrii před více než deseti lety byly Izraelské obranné síly (IDF) nuceny podniknout stovky úderů proti vojenským objektům v reakci na kroky Íránu, který se v zemi snaží vytvořit trvalou oporu, a na snahy o přepravu moderních zbraní teroristickým skupinám, jako je libanonský Hizballáh.
Mnozí analytici si proto odvetná opatření židovského státu vykládají jako dvojí vzkaz: Za prvé, že Izrael nikdy nedovolí Íránu vytvořit na svých hranicích předsunuté základny a za druhé, že Jeruzalém považuje Damašek za odpovědný za usnadnění ambicí Teheránu zničit židovský stát.
Měl by Izrael uzavřít mír s válečným zločincem?
Izraelský premiér Naftali Bennett v souvislosti s plánem rozvoje uvedl: „Každý znalý člověk na světě chápe, že je lepší mít izraelské výšiny, které jsou klidné, vzkvétající a zelené, než tu druhou alternativu.“
Z toho lze rozumně odvodit tu druhou nejpravděpodobnější alternativu.
Podle šetření Global Public Policy Institute použil režim Bašára Asada chemické zbraně více než 300krát. Celkem bylo nuceno opustit své domovy přibližně 12 milionů Syřanů.
Problém s Židy žijícími na Golanech
Agentura AP tedy, pokud jde o poskytnutí zásadních souvislostí o současné geopolitické realitě, selhává, nicméně AFP jde až tak daleko, že naznačuje, že plán izraelské vlády pro Golanské výšiny je státem posvěcenou rasovou diskriminací:
Za prvé, vládní plán má zvýšit počet všech Izraelců žijících na Golanských výšinách: Židé, křesťané, muslimové atd. Pro Izraelce, kteří hledají pracovní příležitosti, tato iniciativa vytvoří 2 000 pracovních míst a z Golanských výšin udělá hlavní město Izraele pro obnovitelné zdroje energie.
To, že se AFP zaměřuje výhradně na vyhlídku, že se do regionu přestěhují další Židé, je proto znepokojující.
Média prosazují mýtus o Izraeli jako o uchvatiteli půdy
Agentury Associated Press a AFP fakticky přeměnily rozhodnutí Jeruzaléma investovat do rozvoje a bezpečnosti svých občanů ve falešný obraz Izraele jako jakéhosi „uchvatitele země“.
Pod izraelskou kontrolou byly vybudovány elektrické a vodovodní systémy, stejně jako zemědělská zařízení a zdravotní kliniky.
Izraelské právo bylo na Golanské výšiny aplikováno Knesetem 14. prosince 1981.
V roce 2019 tehdejší americký prezident Donald Trump uznal strategický význam regionu pro židovský stát, když uznal izraelskou svrchovanost na Golanech.