Bidenovu návštěvu předběhly jiné události a měla být odvolána.
Autor: Pesach Benson, World Israel News, 10. července 2022
Prezidentské návštěvy Izraele jsou vždy působivou záležitostí.
Podle protokolu izraelský premiér vítá prezidenta při přistání Air Force One. Přílet je samozřejmě vysílán v přímém přenosu v celostátní televizi.
Dálnice mezi Jeruzalémem a Tel Avivem je uzavřena, aby se prezident a jeho doprovod mohli bez zdržení dopravit na mezinárodní letiště Ben Gurion a zpět. Obyvatelé Jeruzaléma, kteří žijí v blízkosti hotelu Král David, úřadu předsedy vlády a Jad Vašem, vědí, že mohou očekávat nepříjemné uzavírky silnic, vznášející se vrtulníky a silnou policejní přítomnost.
Je to působivý projev cti a bezpečnosti vůdce svobodného světa.
Středeční příjezd prezidenta Joea Bidena do Izraele se však bude od minulých prezidentských návštěv značně lišit. Než v pátek odletí do Saúdské Arábie, setká se s izraelskými a palestinskými představiteli. Na této návštěvě se pracuje již několik měsíců.
Žel se ukázka americké moci může omezit na dopravní zácpy. Je to návštěva, kterou předběhly události a která měla být odvolána. Zde je pět důvodů, proč.
1. Izraelská vláda je v přechodném období.
Existuje důvod, proč se američtí prezidenti obecně zdržují návštěv nebo hostování izraelských premiérů ve volebním režimu.
Izraelci se 1. listopadu vydají k volebním urnám k pátým volbám za poslední tři roky. Dočasný premiér Jair Lapid není v pozici, kdy by se mohl pustit do zásadních diplomatických iniciativ nebo politických změn.
2. Obavy z narušení návštěvy palestinským terorem.
Bidenova návštěva se koná na pozadí oslabeného palestinského národního hnutí.
Navíc prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás je v současné době již sedmnáctým rokem čtyřletého prezidentského období. Jeho popularita klesla, což činí situaci zralou pro teroristický útok, který by narušil Bidenovu návštěvu.
Ministr obrany Benny Gantz se skutečně nedávno setkal s Abbásem, především proto, aby se ujistil, že bezpečnostní síly Palestinské autonomie potlačí teror v Jenínu, odkud pochází většina letošních palestinských teroristických útoků.
Mají Palestinci pocit, že mají co ztratit?
3. Biden navštíví východní Jeruzalém.
Podle zpráv hebrejských médií uskuteční Biden první prezidentskou návštěvu východního Jeruzaléma. Vše nasvědčuje tomu, že navštíví buď nemocnici Augusta Victoria, nebo nemocnici Al-Makassed, které se obě nacházejí na Olivové hoře.
Pro Bílý dům je to symbolické gesto vůči Palestincům.
Pro Izraelce je však jasnou urážkou izraelské svrchovanosti nad Jeruzalémem.
V roce 1996 francouzský prezident Jacques Chirac nadával izraelským bezpečnostním pracovníkům, kteří ho doprovázeli v kostele svaté Anny v Jeruzalémě. Chirac odmítl vstoupit do kostela, dokud Izraelci neodejdou, a pohrozil, že v opačném případě odletí zpět do Francie. V roce 2020 se stejného kousku dopustil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Nikdo neočekává, že by Biden byl stejně konfrontační, ale taková návštěva jasně podkopává izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem.
4. Smrt Shireen Abu Aklehové je stále nezpracovaná.
A Izraelci jsou podráždění, že ministerstvo zahraničí požadovalo odpovědnost IDF den poté, co USA potvrdily, že balistické testy byly neprůkazné.
5. K izraelsko-saúdskému tání dojde i bez Bidenovy návštěvy.
Hlavním důvodem Bidenovy návštěvy v regionu je prosazení regionální sítě protivzdušné obrany, která má čelit íránské hrozbě.
Tato bezpečnostní spolupráce je jistě v zájmu Izraele bez ohledu na to, zda povede k otevřené normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií.
Biden to vysvětlil v sobotním článku pro Washington Post. Je příznačné, že Izrael a Palestinci tvořili jen malou část tohoto op-edu.
Izraelsko-saúdské sbližování je však dlouhodobý projekt a nedojde k němu přes noc. Obě země se vydaly správným směrem již před Bidenovým prezidentstvím.
Na prezidentských návštěvách záleží. Jsou hmatatelným důkazem blízkosti mezi dvěma spojenci.
Izrael skutečně potřebuje, aby Washington investoval do jeho laserového obranného systému Železný paprsek a aby USA převzaly vedoucí úlohu při koordinaci regionální aliance proti Íránu.
Izrael také sdílí některá klíčová saúdská přání, o nichž Biden v Džiddě uslyší více. Na prvním místě seznamu je opětovné označení jemenských Hútíů podporovaných Íránem za teroristickou organizaci.
Bidenova návštěva se však nakonec týká spíše povzbuzení Saúdů, aby udrželi ceny plynu na nízké úrovni, než jeho setkání v Jeruzalémě a Ramalláhu.