Praha Jeruzalém

S využitím pokročilých technologií byla zrekonstruována vaječná skořápka z období Prvního chrámu. Jedná se o nejstarší důkazy o slepičích vejcích na Blízkém východě.

Autor: Abigail Klein Leichman, Izrael21c, 19. dubna 2019

Skořápky kuřecích vajec nalezené ve vykopávkách v Jeruzalémském Davidově městě z konce éry Prvního chrámu (kolem 70 let n.l.) byly analyzovány a rekonstruovány s využitím technologií 21. století.

Podle studie vedené profesorem Zohar Amarem z Martinovy katedry studií a archeologie na Univerzitě Bar-Ilan v Ramat Gan tato vajíčka potvrzují, že v biblických dobách měla kuřata své místo na tabuli vyšší třídy Jeruzaléma.

Studie analyzovala několik stovek fragmentů vaječných skořápek nalezených v odpadech a popelu při vykopávkách archeologa Eilata Mazara před asi deseti lety.

Amar zkoumal všechny fragmenty pomocí nového unikátního algoritmu, který vytvořil Dr. Avshalom Karasik z izraelského Úřadu pro rekonstrukci starožitností. Našel dost velkých kusů, aby zrekonstruoval jedno celé vejce.

Rekonstrukce ukazuje, že výška vejce byla asi 50 mm, jeho průměr 40 mm a celkový objem 61 cm3 – což je podobné velikosti a objemu dnešních slepičích vajec.

Tento nález má důležité důsledky do oblasti Talmudského židovského práva (halakhah), které využívá měření nazývaného „kabeytza“ (velké jako vejce).

Amar poznamenal, že skořápky bývají v archeologických vykopávkách, kvůli jejich křehkosti, nalézány jen zřídka. Tento objev je obzvláště významný, protože je to nejstarší důkaz slepičích vajec na Blízkém východě.

Doposud byly jediné archeologické nálezy z biblického období v Jeruzalémě spojené s kuřecím masem jen několik kostí a několik pečetí královského domu nesoucí obraz bojujícího kohouta.

Amar bude sdílet výsledky svých studií příští měsíc na konferenci Bar-Ilan o zemědělství a přírodě ve starověkém Izraeli. Později je bude publikovat.

 

25. 04. 2019 09:07 236 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova