Praha Jeruzalém

Izraelské archivy nám připomínají, že první hebrejské město již zažilo prázdné, policií hlídané ulice – v počátcích Britské mandátní správy

Credit: Hans Pinn/GPO

 Autor: Ofer Aderet, 24.3. 2020

Po protestu, který vypukl v Tel Avivu v květnu 1939, poté, co britská vláda vydala Bílou knihu, omezující židovské přistěhovalectví do Palestiny, mandátní úřady uvalily na město a jeho obyvatele zákaz vycházení. Na fotografii, kterou pořídil Hans Pinn, lze vidět dva britské policisty na koni hlídkující prázdné ulice. Pinn (1916-1978) emigroval z Německa v roce 1938 a během druhé světové války sloužil ve fotografické jednotce britské armády a pracoval pro „The Associated Press“ a hebrejský psaný „masový“ deník Jedi'ot achronot. Jeho práce lze nalézt v Národní sbírce fotografií Izraelského státního archivu v Jeruzalémě.

V červenci 1946 byl Pinn v ulicích města, aby vyfotografoval uzavření Tel Avivu po bombovém útoku na hotel Krále Davida v Jeruzalémě podzemí skupinou Irgun (Ecel), při kterém bylo zabito asi 90 lidí - Britů, Židů a Arabů. O necelý rok později, v březnu 1947, zdokumentoval Operaci Hippo a Elephant, když Britové uvalili na židovské komunity Tel Avivu a Jeruzaléma stanné právo v reakci na útoky militantních hnutí Ecel a Lechi. Pinnova fotka ukazuje obyvatele Tel Avivu čekající za ostnatými dráty na povolení k pohybu po městě.

Credit: Hans Pinn/GPO

Credit: Hans Pinn/GPO

Credit: Zoltan Kluger/GPO

Credit: Hans Pinn/ Israel National Library collection

Credit: Hans Pinn/GPO

Stejné historické události zvěčnil ve svých snímcích další ikonický fotograf - Zoltan Kluger, který se narodil v Maďarsku v roce 1896. Jako letecký fotograf působil v rakousko-uherské armádě v první světové válce, pracoval jako fotograf-novinář v Berlíně ve 20. letech 20. století a poté, co se nacisté dostali k moci, emigroval do Palestiny. Kluger je známý zejména svou dokumentací zrodu židovského státu.

Státní archiv naskenoval a nahrál asi 20 000 Klugerových fotografií. Také vystavuje fotografickou sbírku Informační kanceláře Mandátní Palestiny, která zahrnuje fotografie britských policistů hlídkujících v Tel Avivu během uzavření. Neexistují však žádné konkrétní informace týkající se zdokumentovaných událostí, datum pořízení nebo jméno fotografa.

Další důležitou sbírkou ve stejných archivech je sbírka Bena Rothenberga, německého židovského fotografa, který emigroval v roce 1933 a dokumentoval izraelskou válku za nezávislost. Více je však známý pro své následné práce jako archeolog. Jeho sbírka obsahuje fotografie z operace Betzer ze srpna 1948. Tentokrát to nebyly britské mandátní úřady, ale rodící se izraelská vláda, která uvalila na Tel Aviv zákaz vycházení, aby vyslídila dezertéry a odpírače vojenské služby. Během operace bylo zadrženo asi 3 000 civilistů; několik stovek bylo okamžitě povoláno do služby.

Později toho roku bylo na město uvaleno další uzavření, ale z úplně jiného důvodu. 8. listopadu 1948 - uprostřed války -proběhlo první sčítání lidu. Byl vynesen obecný zákaz vycházení a všichni obyvatelé měli povinnost zůstat sedm hodin ve svých domovech, aby bylo zaručeno, že všichni budou v době sčítání doma.

Credit: Zoltan Kluger /GPO

Credit: Beno Rothenberg collection, Israel State Archives.

Credit: Palestine Information Office (PIO) collection, preserved in the Israel State Archives

 

28. 03. 2020 05:45 75 Jitka Zich Zdroj: Ha`aretz

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem