Praha Jeruzalém

Navzdory jejímu vysokému věku se soud s bývalou sekretářkou z koncentračního tábora Stutthof Irmgardou Furchnerovou měl konat u soudu pro mladistvé. V době výkonu její práce v táboře jí totiž bylo 21 let.

Po bývalé sekretářce velitele SS v koncentračním táboře Stutthof bylo ve čtvrtek vyhlášeno pátrání na základě zatykače poté, co se nedostavila na plánovaný začátek svého procesu v Německu. Furchnerová byla obviněna z napomáhání vraždy 11 000 lidí.

96letá Irmgard Furchnerová byla podle zpráv německých médií viděna, jak opouští domov pro seniory, ve kterém žije, v taxíku a podle všeho míří na stanici metra na okraji Hamburku.

Téhož dne byla zadržena a policií přivedena k soudu, uvedla německá tisková agentura Deutsche Presse Agentur.

Soudní dvůr před začátkem procesu uvedl, že obžalovaná měla „napomáhat a navádět ty, kteří tábor vedli, v systematickém zabíjení vězňů v období od června 1943 do dubna 1945, a to ze své pozice stenografky a sekretářky v kanceláři velitele tábora.”

Velitel tábora Paul Werner Hoppe diktoval Furchnerové denní dopisy a rozhlasové zprávy. Hoppe byl za válečné zločiny uvězněn a zemřel v roce 1974.

Navzdory vysokému věku se měl proces konat u soudu pro mladistvé, protože Furchnerové bylo v době její práce ve Stutthofu 21 let.

Mezinárodní osvětimský výbor, organizace přeživších holocaustu, obvinil německé úřady za to, že Furchnerové útěk umožnily.

„Ukazuje to neuvěřitelné pohrdání právním státem a také pozůstalými,“ řekl Christoph Heubner, výkonný prezident výboru. „[Úřady] měly s útěkem počítat, domov důchodců hlídat a obviněnou postavit před soud.“

Koncentrační tábor Stutthof se nacházel poblíž Gdaňsku v dnešním severním Polsku. V táboře zahynulo nejméně 63 000 lidí, z toho 28 000 Židů. Mnozí byli zabiti smrtícími injekcemi benzínu nebo fenolu přímo do srdce. Další byli zastřeleni, zemřeli hlady nebo zabiti v plynové komoře. Ostatní zemřeli na podchlazení poté, co byli v zimě nuceni k práci bez teplého oblečení.

Ke konci druhé světové války nacisté přiměli zbývajících 50 000 vězňů k pochodu smrti před postupující sovětskou Rudou armádou. Polovina těchto vězňů zahynula.

Německé média uvedla, že Furchnerová při předchozích nacistických procesech svědčila, že si vražd ve Stutthofu během své práce nebyla vědoma.

Případ proti Furchnerové se opírá o německý právní precedens vytvořený v posledním desetiletí. Ten říká, že každý, kdo pomáhal fungovat nacistickým táborům smrti a koncentračním táborům, může být stíhán za napomáhání vraždám, které zde byly spáchány, a to i bez důkazů o jejich účasti na konkrétním zločinu.

Autor: David Hellerman, 30. září 2021

 

01. 10. 2021 21:34 94 Kristýna Kupková Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem