Praha Jeruzalém
Hlavní stranka > Akce

Kulturou proti antisemitismu

14. 04. 2019 14:00 - 14. 04. 2019 17:00

Zveme vás k partnerství v potírání antisemitismu a zápase o pravdu!

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná na Květnou neděli 14. dubna 2019.

Pořádáme ji proto, že se znepokojením sledujeme stále silnější vlnu nepřátelské propagandy namířené proti Židům. Od prvního ročníku v roce 2004 se situace v Evropě výrazně zhoršila. Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 70 letech od holocaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečni. Jsme přesvědčení, že právě jako křesťané bychom měli být vždy mezi prvními, kteří se ozvou, kdykoli se objeví protižidovské předsudky. Zavazuje nás k tomu i naše vlastní minulost a bolestná historie židovsko-křesťanských vztahů.

Akce začíná „Pochodem dobré vůle“ centrem Prahy, po němž následuje veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě. Účastníci Pochodu dobré vůle se sejdou před 14. hodinou na Staroměstském náměstí, odkud projdou ulicemi Josefova, na Palachově náměstí před Rudolfinem zhlédnou taneční vystoupení studentů a pochod zakončí ve Valdštejnské zahradě, kde se připojí k navazujícímu shromáždění. Cílem je vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním a lživým projevům nenávisti a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. Podobně jako v předchozích letech, kdy se pochodu zúčastnilo několik stovek lidí, se i letos můžeme těšit na zpěv a modlitby v ulicích, které povede kantor Michal Foršt, a kvalitní uměleckou náplň v režii Igora Vejsady z Tanečního centra Praha.

Dramaturgie letošního šestnáctého ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě, jež patří k největším veřejným vystoupením křesťanů u nás, opět vychází z připomenutí tragické minulosti šoa, ale věnuje se i životě přeživších po válce a také současnosti. Hlavním programovým bodem je dramatické pásmo, v němž v režii Jana Kačera buduo účinkovat Jan Potměšil a Adéla Kačerová. Je inspirované knihou pamětnice Hany Sternlichtové „Svobodná, volná“. Paní Sternlichtová, která přežila Osvětim a po válce našla nový život v Izraeli, bude osobně přítomna a převezme čestné občanství jejího rodného města Holic. Letos poprvé využijeme velkoplošné projekce a její příběh představíme také ve filmovém sestřihu. Autentické svědectví patří k nejsilnějším nástrojům potírání propagandy. Nenechte si ujít tuto vzácnou příležitost poslechnout si živé svědectví těch, kdo tyto hrůzy přežili.

Na programu se budou podílet mnozí čeští i zahraniční politici a umělci, kteří svou aktivní účastí podpoří myšlenku celé akce. Pozvání přijal izraelský velvyslanec Daniel Meron, předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, moderátorka Veronika Sedláčková, herec Jan Potměšil a kantor Michal Foršt. Hudebně program doprovodí kapela Mackie Messer Klezmer Band.

Filosof Edmund Burke kdysi řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

Mojmír Kallus

 

Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz a na facebookové stránce „Kulturou proti antisemitismu“. Pokud byste se na akci chtěli nějakým způsobem podílet kupř. dobrovolnickou pomocí, zkontaktujte nás prosím na icej@ecn.cz.

 

05. 04. 2019 14:29 249 Daniel Žingor Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova