Praha Jeruzalém

Vtipná scéna z filmu Charlie va checi

V pátek 23.10.2020 vzal koronavirus život mimo jiné i významnému izraelskému komikovi, filmovému producentovi, režisérovi a scénáristovi Yehudovi Barkanovi, který opustil tento svět ve věku 75 let.

Pro svůj vzhled byl známý v izraelských komediálních kultovních klasikách sedmdesátých let, ve kterých se díky jeho působení mnohonásobně zvýšila návštěvnost izraelských kin.

Na filmy Lupo a Katz a Karaso, ve kterých hrál Yehuda Barkan hlavní roli, se přišlo podívat přes 900 tisíc lidí. Tyto filmy byly ve své době nejsledovanějšími izraelskými filmy a do dnešní doby si udržely velmi vysokou popularitu.

Filmy Lupo a Katz a Karaso byly součástí filmů Borekas, což je žánr izraelských komediálních melodramatických filmů, které byly v Izraeli v těchto letech velmi populární.

Yehuda Barkan se účastnil scén ve velmi slavných izraelských filmech. Jednou z jeho nejznámějších scén je scéna ve filmu Charlie va checi (v překladu Charlie a půl)

 

Původ a filmová kariéra

Yehuda Barkan se narodil v izraelském městě Netanya. Jeho tatínek byl původem Polák a maminka pocházela z Československa. Doma mluvili jazykem jidiš.

Na začátku 70. let se Barkan podílel na přípravě izraelského rozhlasového pořadu Hamim VeTaim ve kterém Barkan a jeho kolegové uskutečňovali živé žertovné hovory. To se stalo inspirací pro jeho pozdější vtipné filmy.

V 80. letech začal Barkan režírovat a produkovat filmy. V roce 1980 produkoval a režíroval komické filmy a série, například Abba Ganuv a Neshika Bametzach.

Kolem roku 2000 Yehuda Bauer uvěřil v Boha a začal hrát i ve fimech pro silně věřící chasidské židy. V roce 2015 hrál ve filmu o rabínovi Nachmanovi. Hraní v sekulárních filmech však neopustil.

Jeho filmy se hrají každý rok na den nezávislosti Izraele. Barkanův odchod z tohoto světa je velkou ztrátou pro Izraelskou filmovou kulturu. Mnoho Izraelců si zpaměti pamatuje jeho hlášky ze slavných filmů a opakují je při nejrůznějších vtipných situacích.

 

07. 11. 2020 05:59 135 Karolína Kovaříková Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem