Ministr financí Smotrich řekl, že „důkladně prostuduje“ Trumpův příkaz.

Od: All Israel News 3. dubna 2025
Spojené státy uvalí na izraelský vývoz 17% clo, oznámil ve středu prezident Trump v rámci rozsáhlých „recipročních cel“, která administrativa vyhlásila v den, který nazvala „Den osvobození“.
Izraelská vláda a finanční úředníci se zdáli být tímto krokem šokováni, neboť Izrael večer předtím zrušil všechna zbývající cla na dovoz z USA.
Ve čtvrtek ráno ministr financí Bezalel Smotrich uvedl, že přes noc nový příkaz důkladně prostudoval, včetně „zdůvodnění a výpočtových vzorců a možných výsledků pro Stát Izrael“.
Oznámení USA neobsahovalo podrobné vysvětlení, jak administrativa dospěla ke svým číslům, přičemž zveřejněné statistiky tvrdily, že Izrael uplatňuje vůči USA 33% clo.
Dr. Ron Tomer, prezident Asociace izraelských výrobců, uvedl, že průmysl země je „cly hluboce znepokojen“.
„Snažíme se pochopit důvody tohoto kroku. Tvrzení, že Izrael uvaluje 33% cla na americké zboží, je nejasné a 17% reakce se zdá být neopodstatněná.“
Ministerstvo financí později uvedlo, že o výši cel nebylo předem informováno. Dále uvedlo, že vývoz služeb bude od cla osvobozen, a zveřejnilo vysvětlení k uvedeným číslům.
Sazba 17% byla vypočtena na základě obchodního deficitu USA s Izraelem ve výši 7 miliard dolarů (izraelský vývoz do USA činí 20 miliard dolarů, izraelský dovoz z USA činí 13 miliard dolarů ročně).
Podle ministerstva financí vzala americká administrativa číslo 7 (obchodní deficit) a vydělila ho číslem 20 (izraelský vývoz do USA), což se rovná 0,35. To pak vydělila dvěma a výsledné číslo (zaokrouhlené nahoru) je 17%, což je clo.
„Americký dovoz do Izraele je od roku 1985 z 99 % bezcelní. Izrael zrušil zbývající 1 % (většinou na potravinářské výrobky), aby Trumpa uklidnil, a on přesto na izraelské výrobky uvalil 17% clo,“ poznamenal Lahav Harkov, politický korespondent Jewish Insider.
„Od dnešního rána analyzujeme důsledky pro ekonomiku v různých odvětvích a vedeme dialog s průmyslovými podniky a vedoucími představiteli hospodářství,“ uvedl Smotrich a dodal, že brzy uspořádá diskusi, ‚abychom analyzovali příležitosti a rizika a formulovali směry jednání, a to jak vůči prezidentu Trumpovi a jeho týmu, tak ohledně kroků potřebných k posílení izraelského průmyslu‘.
Server Ynet News uvedl, že izraelská vláda by mohla zvážit poskytnutí pobídek firmám vyvážejícím do USA s cílem zmírnit cla. Zdroj z vlády uvedl, že vývoz do Evropy a východní Asie by naopak mohl z amerických cel těžit.
Očekává se, že nedávno oznámené rozhodnutí zrušit clo na dovoz zemědělských produktů z USA v hodnotě půl miliardy šekelů ročně zůstane v platnosti, stejně jako program „Co je dobré pro Evropu, je dobré pro Izrael“, který usnadňuje dovoz z USA.
Izrael do Ameriky vyváží především stroje a elektrická zařízení, optické přístroje, lékařské a chirurgické nástroje a léčiva. Celkový vývoz činí 34 miliard dolarů, včetně 14 miliard dolarů služeb, které nebudou podléhat clu, uvádí Ynet.
Trumpova administrativa se rozhodla uplatnit základní 10% clo na zboží z většiny zemí. Kromě toho bylo 60 zemí označeno za „nejzávažnější porušovatele“ a dostalo reciproční cla ve výši poloviny sazeb, které uvalily na americké zboží.
Mezi ně patří i 17% sazba na Izrael, která vstoupí v platnost 9. dubna o půlnoci amerického času.
Mezi země, na které byla uvalena nejpřísnější cla, patří Čína (34 %), Indie (26 %), Evropská unie (20 %), Jižní Korea (25 %) a Japonsko (24 %).
Východní soused Izraele Jordánsko bude čelit 20% clu, zatímco Katar, Egypt, Saúdská Arábie a Libanon obdržely 10% sazbu.
Andrea
4. 4. 2025
ooooo, rozporuplný Trump!!! Už od začiatku sa ukazuje, že je len a len biznisman, ktorý sa chce presláviť záchranou a zbohatnutim USA....on nemá priateľov!!!!
Jaromír Vykoukal
4. 4. 2025
No uvidíme.