Praha Jeruzalém

Labouristické poslankyně Abtisam Mohamed a Yuan Yang tvrdí, že byly „ohromeny“ poté, co jim izraelské úřady zakázaly vstup do země s odvoláním na podporu bojkotů a protiizraelskou rétoriku.

Od: Izraelské národní zpravodajství 7. dubna 2025 2:15

Dvě britské labouristické poslankyněse nevěřícně vyjádřily poté, co jim byl odepřen vstup do Izraele, kde se plánovali připojit k delegaci navštěvující Judsko a Samaří, uvedla v neděli BBC .

Abtisam Mohamed a Yuan Yang uvedly, že jsou rozhodnutím izraelské vlády „ohromeny“, a označili ho za alarmující pokus umlčet parlamentní hlasy kritické k její politice.

„Jsme dvě z desítek poslanců, kteří se v posledních měsících v parlamentu vyjadřovali k izraelsko-palestinskému konfliktu a k důležitosti dodržování mezinárodního humanitárního práva,“ uvedly ve společném prohlášení, z něhož citovala BBC. „Poslanci by se měli cítit svobodně a mluvit v Dolní sněmovně pravdu bez obav, že se stanou terčem útoků.“

Obě zákonodárkyně, zvolené v roce 2024, odcestovaly v sobotu z londýnského letiště Luton spolu s asistenty. Po příletu jim byl odepřen vstup a následující den se vrátily do Spojeného království.

Ministr vnitra Moše Arbel nařídil zákaz vstupu s odvoláním na bezpečnostní důvody a obvinil poslankyně z úmyslu propagovat „nenávistné projevy“ a dokumentovat izraelskou vojenskou činnost.

Izraelské velvyslanectví v Londýně vydalo prohlášení, ve kterém tento krok obhajuje a uvádí, že země „nepovolí vstup osobám nebo subjektům, které jednají proti státu a jeho občanům“.

Tvrdilo, že obě poslankyně již dříve uváděly nepravdivá tvrzení proti Izraeli a podporovaly kampaně prosazující sankce proti izraelským ministrům. Velvyslanectví dodalo, že cesta zákonodárkyň přišla „v době, kdy je Izrael ve válce a je napadán na sedmi frontách“.

Mohamed a Yang uvedly, že jejich návštěva byla zorganizována ve spolupráci s nevládními organizacemi se sídlem ve Spojeném království, které zprostředkovávají podobné parlamentní delegace již více než deset let. Zdůraznily, že jejich cílem bylo pozorovat humanitární práci v Judeji a Samaří a setkat se s humanitárními organizacemi a diplomaty.

Když byly po příjezdu do Izraele dotazovány, tvrdily, že jsou součástí oficiální delegace britského parlamentu. To se později ukázalo jako nepravdivé poté, co žádný oficiální izraelský zdroj nebyl s příjezdem takové delegace obeznámen.

Britský ministr zahraničí David Lammy postup Izraele ostře kritizoval a označil jej za „nepřijatelný, kontraproduktivní a hluboce znepokojující“.

Dodal, že ministerstvo zahraničí bylo v kontaktu s poslanci a že tuto záležitost vznesl před izraelskými představiteli. „Takto se s britskými poslanci nezachází,“ řekl Lammy.

Předsedkyně konzervativců Kemi Badenochová hájila právo Izraele prosazovat svou hraniční politiku a uvedla, že je „významné“, že jiný stát odmítl vstup poslancům britského parlamentu.

„Myslím, že je šokující, že máme poslance labouristů, (které) jiné země nepustí dál,“ řekla BBC.

07.04.2025 05:18 Daniel Žingor295Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    8. 4. 2025

    Odpovědět

    Zákaz vstupu do země není útok. Je to jen zákaz vstupu do země.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.