Irský prezident Michael Higgins kritizuje izraelskou vládu a tvrdí, že její obvinění Irů z antisemitismu je „hrubá pomluva“. Sa’ar oplácí: „Jednou antisemitský lhář – vždycky antisemitský lhář.“
Autor: Elad Benari 17. prosince 2024 23:18
Irský prezident Michael Higgins v úterý důrazně odmítl tvrzení izraelské vlády a označil její obvinění Irů z antisemitismu za „hrubou pomluvu“ a „hlubokou urážku“.
Higginsovy výroky byly přímou reakcí na komentáře ministra zahraničí Gideona Sa’ar, který při vysvětlování svého rozhodnutí uzavřít izraelské velvyslanectví v Irsku obvinil Irsko z delegitimizace a dehumanizace Izraele a také z uplatňování dvojích standardů v přístupu ke konfliktu Izraele s Hamásem v Gaze.
„Myslím, že jako prezident Irska je velmi důležité říci, že (pro Izrael je) tvrzení, že irský lid je antisemitský, hlubokou pomluvou,“ prohlásil Higgins, jehož citoval deník Irish Times.
Prezident Higgins dále upřesnil: „Je to velmi vážná věc, když někdo skutečně nálepkuje lidi kvůli tomu, že nesouhlasí s premiérem Netanjahuem, který porušuje tolik mezinárodního práva a porušil suverenitu Libanonu, Sýrie a chtěl by mít osady v Egyptě.“
„Naznačovat, že když někdo kritizuje premiéra Netanjahua, je antisemita, je taková hrubá pomluva a hanobení,“ pokračoval.
Sa’ar později Higginsovi odpověděl a řekl: „Jednou antisemitský lhář – vždycky antisemitský lhář.“
„Irský prezident dosáhl nového dna, když vypustil lži o tom, že Izrael ‚porušil suverenitu tří svých sousedů, pokud jde o Libanon, Sýrii a chtěl by ve skutečnosti mít osady v Egyptě‘,“ dodal. Sa’ar.
„Ujasněme si fakta. Z libanonského území byla svrchovanost Izraele narušována více než rok. Bezdůvodně a nevyprovokovaně se Hizballáh 8. října připojil k Hamásu a od té doby vypálil na izraelské občany a obce desetitisíce raket, střel a dronů. Izrael udělal to, co by udělala každá země – bránil se proti brutálnímu agresorovi.“
„Sýrie: zatímco se Asadův režim rozpadal, ozbrojené skupiny vstoupily do nárazníkové zóny a zaútočily na síly UNDOF, čímž porušily dohodu o stažení z roku 1974. Izrael dočasně vstoupil na několik omezených míst, aby zabránil hrozbě radikálních islamistů vůči svým občanům a komunitám. Izrael nebude čekat na další 7. říjen na žádné ze svých hranic.“
„Pokud jde o Egypt – Higgins si vymyslel tvrzení, že Izrael usiluje o vytvoření tamních osad. Fakta: v rámci naší mírové dohody s Egyptem – Izrael se stáhl z obrovského území – z celé Sinajské pouště a vykořenil všechny své tamní komunity. Tato mírová dohoda je dodržována od roku 1979,“ řekl Sa’ar.
„A pokud hovoříme o historických pravdách, nezapomínejme, že Irsko bylo za druhé světové války přinejlepším neutrální. V té době svobodný svět bojoval proti Hitlerově ose, zatímco Irsko sedělo stranou a nic nepodniklo,“ uzavřel.
Vztahy mezi Irskem a Izraelem byly v posledních měsících napjaté, neboť Irsko bylo hlasitým kritikem izraelského postupu ve válce v Gaze.
V dubnu se premiér Harris během svého prvního projevu po zvolení do čela vlády nezmínil o rukojmích zadržovaných Hamásem, což vyvolalo kritiku izraelského ministerstva zahraničí.
Později Harris kritizoval izraelské údery proti cílům Hizballáhu v Libanonu a obvinil Izrael ze „vzorného porušování mezinárodního práva a nedodržování pravidel vedení boje“.
V říjnu Harris vyzval Evropskou unii, aby „přehodnotila své obchodní vztahy“ s Izraelem v návaznosti na rozhodnutí Knesetu přijmout zákon zakazující činnost UNRWA, agentury OSN pro „palestinské uprchlíky“.