Hamás se obává, že tento typ dohody by Izraeli umožnil po dočasné přestávce obnovit operace v Gaze a pokračovat v nich až do úplného zničení Hamásu, čemuž se chce Hamás za každou cenu vyhnout.

Autor: Yaakov Lappin, JNS, 23. dubna 2025
Odmítnutí Hamásu přijmout nedávnou izraelskou nabídku částečné dohody o příměří a propuštění přibližně 10 izraelských rukojmích je promyšleným pokusem zajistit si dlouhodobé přežití tím, že Izrael donutí ukončit válku za podmínek teroristické skupiny, uvedli v minulých dnech pro JNS bývalí izraelští představitelé obrany.
Jádrem tohoto přístupu je podle nich islamisticko-džihádistický ideologický závazek zničit Izrael a taktický imperativ udržet si moc v Gaze za každou cenu.
Šalom Arbel, bývalý vysoce postavený člen Izraelské bezpečnostní agentury (Šin Bet), který v letech 1988 až 2013 působil ve funkcích zahrnujících nábor lidí a zpravodajské operace a předtím jako major v zálohách IDF v Libanonu, Gaze a Judeji a Samaří, řekl: „Myslím, že je pohání jejich program. Je to strategie Hamásu, která je ve svém jádru strategií Muslimského bratrstva.“
Arbel dodal: „Nakonec je jejich nejvyšším cílem zničení Státu Izrael. Chtějí se zmocnit této země, kterou považují za islámský waqf (nezcizitelně islámskou) půdu, což je Země Izrael, a myslí si, že ji musí vrátit do muslimských rukou. Domnívají se, že musí udělat vše pro to, aby bojovali proti Izraeli, aby Izrael oslabili a vykrváceli.“
Podle Arbela částečné dohody neslouží strategickým zájmům Hamásu.
„Částečné dohody znamenají, že Izrael dostane zpět rukojmí – to je takzvaný měkký podbřišek Izraele. Izrael dostane rukojmí, propustí (palestinské) vězně, kteří z hlediska Izraele nejsou tak cenným přínosem, protože mohou být znovu zatčeni,“ řekl.
Hamás se obává, že tento typ ujednání by Izraeli umožnil po dočasné přestávce obnovit operace v Gaze a pokračovat v nich, dokud nebude Hamás zcela zničen – což je situace, které se chce Hamás za každou cenu vyhnout.
Místo toho nyní Hamás trvá na komplexní dohodě, vysvětlil Arbel, protože věří, že pouze takový rámec, garantovaný mezinárodními aktéry, může zajistit jeho přežití.
„Chtějí úplnou dohodu, v níž bude Izrael dotlačen k tomu, aby si představil konec války. Všimněte si, jak silnou odezvu to má v izraelské společnosti… a kde je konec války smysluplný, s mezinárodními zárukami, že Izrael nemůže dohodu porušit,“ řekl.
Hlasy v Izraeli, které vyzývají vládu k přijetí tohoto rámce a tvrdí, že Izrael může obnovit boje brzy poté, co získá rukojmí, tento problém příliš zjednodušují, tvrdí Arbal.
„Hamás není hloupý. Je velmi mazaný a klamný. Je to součást jejich programu a směrnice. Získat seriózní záruky, které jsou významné a zajistí jim přežití, je jejich cílem,“ upozornil.
Hamás považuje rukojmí za páku, která mu má zajistit vlastní přežití, tvrdí Arbel.
Válka Hamásu proti Izraeli by se obnovila za několik let poté, co se přeskupí, zatímco v jiných oblastech, jako je Judea a Samaří, by došlo k masivnímu posílení postavení Hamásu, pokud by se tento scénář naplnil, dodal.
Katastrofální náklady na Gazu v důsledku války nejsou pro Hamás důležité, uvedl, protože jediné, na čem mu záleží, je celkový džihádistický cíl.
„Zabitým je slibována mučednická smrt. Ti, kteří zůstanou v Gaze a budou pokračovat (v boji) v Judeji a Samaří a dalších oblastech, by podle Hamásu získali ‚osvobození‘ Země Izrael.“
„Hamás s rukojmími zachází výhradně jako se zbožím,“ řekl Arbel a poznamenal, že Hamás v minulosti zatajoval i základní informace o podmínkách rukojmích.
„Nyní takové informace zveřejňují ‚zdarma‘ – protože se snaží manipulovat izraelským veřejným míněním.“
Podplukovník (ve výslužbě) Jonathan D. Halevi, vedoucí výzkumný pracovník pro Blízký východ a radikální islám v Jeruzalémském centru pro bezpečnost a zahraniční záležitosti a spoluzakladatel Orient Research Group Ltd., poznamenal, že v rozporu s veřejným míněním „fráze ‚všichni za všechny‘ nikdy neexistovala. Je to zkreslená představa. Pro Hamás je to každý za všechno“.
Halevi podrobně popsal hlavní požadavky Hamásu: úplné stažení IDF z Gazy, včetně bezpečnostního perimetru, zrušení bezpečnostní blokády, mezinárodní záruky proti obnovení izraelských vojenských akcí a rozsáhlá rekonstrukce pásma – včetně obnovy infrastruktury Hamásu.
Halevi varoval, že tento přístup má za cíl vytvořit příběh o vítězství džihádistů, který by měl odezvu na celém Blízkém východě. „Pokud se vytvoří étos vítězství Hamásu, bude to mít důsledky do budoucna – nejen lokální,“ řekl,
Vysvětlil, že Hamás otálí a zároveň využívá mezinárodní nátlakové kampaně k posílení vnitřního izraelského nesouhlasu a ovlivnění veřejného mínění.
„Kladou důraz na vyvolání vnitřního tlaku, který by Netanjahua donutil přijmout podmínky Hamásu. To je jejich deklarovaná strategie – prostřednictvím rodin rukojmích, prostřednictvím protestů. Poselství, jak je vidět zvenčí, jsou na obou stranách stejná,“ řekl a dodal, že se zdá, že Hamás kopíruje některá protinetanjahuovská poselství z řad izraelských demonstrantů a snaží se je v rámci své nátlakové kampaně kooptovat.
„Izraelský pohled je velmi úzký. Zaměřuje se na vidění problému Izraele a Gazy. To je nepřesné. Hamás by se mohl rozhodnout (v rámci budoucí dohody) přestat propouštět rukojmí například kvůli izraelským aktivitám na Al-Aksá (Chrámové hoře v Jeruzalémě) nebo v Jeskyni patriarchů (v Hebronu),“ varoval.
V rámci této nátlakové kampaně podle Haleviho na základě dokumentů Hamásu, které nedávno přeložil, vyšlo najevo, že zesnulý vůdce Hamásu Jahjá Sinvár interpretoval protesty v Izraeli proti vládě jako „zelenou, že (bývalá americká Bidenova) administrativa chce Netanjahua svrhnout“.
IDF tento týden provedla rozsáhlé noční nálety v celém pásmu Gazy, přičemž se zaměřila na západní část města Gazy, Chán Júnis (jižní část Gazy) a Rafáh (jižní část Gazy).
Konkrétní údery IAF byly zaměřeny na nejméně tři soustředění těžkých ženijních vozidel, která Hamás používá pro teroristickou infrastrukturu. Mluvčí IDF uvedl, že tyto údery byly zaměřeny na infrastrukturu Hamásu.
Mezitím analýza zveřejněná 21. dubna na Jeruzalémském institutu pro strategii a bezpečnost, kterou vypracovali plukovník (v záloze) profesor Gabi Siboni, který působí jako konzultant IDF, a brigádní generál (v záloze) Erez Winner, bývalý vedoucí plánování jižního velitelství IDF, varovala, že Hamás se nebojí utrpení civilního obyvatelstva Gazy a masakr ze 7. října 2023 považuje za vzor pro budoucí operace.
„Hamás již pracuje na dalším 7. říjnu,“ uvedli. „Považuje útok za velké vítězství a nezáleží mu na ceně, kterou zaplatí on nebo obyvatelé Gazy.“
Poznamenali, že Hamás odmítl jak izraelský návrh, tak americký Witkoffův plán, který zahrnoval návrat přibližně poloviny ze zbývajících 59 rukojmích, živých i mrtvých, výměnou za prodloužení příměří.
Autoři vyzvali k úplné izraelské vojenské kontrole nad pásmem Gazy a uvedli: „Klíč k dosažení válečných cílů spočívá v úplném zničení vojenské a vládní přítomnosti Hamásu v Gaze.“
Upozornili, že to je nezbytné nejen pro zajištění bezpečnosti na jihu, ale také proto, aby Hamás nemohl současné tažení zarámovat jako vítězství, které by inspirovalo další radikalizaci v Judeji a Samaří.