Praha Jeruzalém

Mezi členy Hamasu, kteří se setkali s tureckým prezidentem byl i jeden přímo hledaný USA.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 27. srpna 2020

Vysoce postevený izraelský diplomat ve středu tvrdě zaútočil na Turecko za vydání pasů tuctu členům Hamasu, což jim umožní snadno se pohybovat po celém světě a provádět svou teroristickou činnost.

Izraelský chargé d’affaires Roey Gilad agentuře Reuters řekl, že Izrael už loni informoval Turecko, že Hamás v Istanbulu provádí „činnost související s terorismem“.

Turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan však letos dvakrát vedení Hamasu hostil, naposledy při setkání minulý víkend v Istanbulu.

Gilad uvedl, že turecká vláda dává členům Hamasu občanství a pasy, které jim umožňují používat Turecko jako základnu operací, ale na formální stížnost Izraele neočekává žádnou odpověď.

„Soudě podle posledních zkušeností, které máme, když jsme vládě předložili všechny argumenty... a nedostali jsme žádnou odpověď, musím říct, že nemám velké naděje, že bychom ji dostali teď,“ řekl Gilad agentuře Reuters.

Gilad minulý víkend zveřejnil obrázek setkání Erdoganu s vůdcem Hamásu a poukázal na zástupce hnutí Hamas Saleha al-Arouriho, který seděl poblíž tureckého vůdce.

„USA ho označují za vysoce postaveného teroristu, na jehož hlavu byla vypsána ​​odměna 5 milionů dolarů a Erdogan ho otevřeně hostí," tweetoval Gilad.

Americké Ministerstvo zahraničí na schůzku rozlobeně zareagovalo a Erdogana za hoštění známých teroristů tvrdě zkritizovalo.

„Spojené státy zásadně protestují proti tureckému prezidentovi Erdoganovi, který v Istanbulu 22. srpna hostil dva vůdce Hamasu. Hamas je USA a EU označen za teroristickou organizaci a oba představitelé hoštění prezidentem Erdoganem jsou celosvětově hledanými teroristy,“ uvedl mluvčí Ministerstva zahraničí Morgan Ortagus ve svém prohlášení.

Ortagus prohlásil, že byla nybídnuta odměna za informace o jednom z teroristů Hamasu, který se tohoto setkání účastnil, „zapojeného do více teroristických útoků, únosů a únosů“.

„Pokračující kontakt prezidenta Erdogana s touto teroristickou organizací vede pouze k izolaci Turecka v rámci mezinárodního společenství, poškozuje zájmy palestinského lidu a podrývá globální úsilí o eliminaci teroristických útoků pocházejících z Gazy,“ řekl Ortagus.

Minulý týden denník Telegraph v Londýně informoval, že má kopie tureckých dokumentů, které potvrzují, že 12 členů teroristické buňky Hamas buď už získalo turecké občanství a pasy, nebo je právě dostávají.

USA i Velká Británie vnímají Hamas jako teroristickou skupinu, zatímco Turecko, přestože je členem NATO, jej označuje za legitimní politické hnutí a poskytuje mu pomoc a úkryt.

„Nejedná se o pěšáky, ale o nejvýznamnější operativce Hamasu mimo Gazu. Právě oni aktivně získávají finanční prostředky a směřují své podřízené  k provádění útoků právě dnes,“ řekl nejmenovaný zdroj listu Telegraph.

„Turecká vláda se podvolila tlaku Hamasu na udělení občanství svým operativcům, čímž jim umožnila svobodnější cestování, což ohrožuje další země, které Hamas vedou jako teroristickou skupinu,“ uvedl tento zdroj.

 

28. 08. 2020 05:53 335 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem