Praha Jeruzalém

Netanjahu mluvil s prezidentem Hondurasu a obě země by měly do konce roku 2020 navzájem otevřít svá  velvyslanectví v Jeruzalémě a Tegucigalpě.

Autor: Yoni Kempinski, 21. 9. 2020 4:00

Premiér Benjamin Netanjahu a prezident Hondurasu Juan Orlando Hernandez spolu v neděli hovořili a souhlasili s otevřením svých velvyslanectví v hlavních městech obou zemí.

Společné prohlášení obou zemí uvádí, že Honduras otevře velvyslanectví v Jeruzalémě a Izrael otevře své velvyslanectví v hlavním městě Hondurasu Tegucigalpě, vzájemně pak doufají, že tento krok dokončí do konce roku 2020.

Prohlášení rovněž uvedlo, že Netanjahu a Hernandez ve svém rozhovoru znovu potvrdili „blízké přátelství a strategické partnerství“ mezi oběma zeměmi. Rovněž uvedl, že Hernandez poblahopřál Netanjahuovi k podpisu mírových dohod se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem „jako součást mírové revoluce, kterou tento region prochází“.

Předseda vlády Netanjahu ocenil skutečné přátelství a pevnou podporu, které Izrael od Hondurasu získal, a zopakoval odhodlání Izraele posílit partnerství mezi oběma zeměmi, mimo jiné prostřednictvím spolupráce v oblasti cestovního ruchu, investic, technologií, zemědělství, vzdělávání a obchodu.

„V březnu 2019 uznal Honduras, v souladu s akčním plánem a veřejným závazkem učinit první krok, Jeruzalém za hlavní město Izraele a 1. září 2019 otevřel v hlavním městě Izraele, ,Jeruzalémě své obchodní zastoupení. Dnes, když jejich vlajky vlají v hlavních městech obou zemí, Izrael a Honduras deklarují svůj záměr dokončit akční plán do konce tohoto roku a to vzájemným otevřením a inaugurací svých ambasád v hlavních městech států, tedy v Tegucigalpaze a v Jeruzalému,“ uvádí prohlášení.

Brzy ráno v neděli Hernandez tweetoval: „Právě jsem si popovídal s premiérem Netanjahuem, abychom posílili naši strategickou alianci. Dohodli jsme se na otevření velvyslanectví v Tegucigalpě a Jeruzalémě. Doufáme, že tento historický krok podnikneme do konce roku, pokud to pandemie dovolí“.

„Děkuji vám, prezidente Juane Orlandu,“ odpověděl Mattanya Cohen, izraelský velvyslanec v Guatemale a Hondurasu, „za toto historické, spravedlivé a správné rozhodnutí přesunout honduraské velvyslanectví do Jeruzaléma, věčného hlavního města židovského národa a státu Izrael. S izraelským velvyslanectvím v Tegucigalpaze posílíme vztahy mezi Izraelem a Hondurasem.“

 

21. 09. 2020 05:45 77 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem