Praha Jeruzalém

Premiér Šaron ve čtvrtek získal od Knessetu schválení k založení v pořadí třicáté izraelské vlády, přičemž se zavázal ke stabilizaci ekonomiky a obnově prosperity jako svým prioritám. V pátek v časných ranních hodinách složilo dvacet z třiadvaceti členů vlády slib a byli přijati Knessetem hlasováním o důvěře v poměru 66 pro a 48 proti.

Šaronova 68-členná koalice se skládá jen ze čtyř frakcí: Likud (40 poslanců), Šinui (15), Národní unie (7) a Národní náboženská strana (6). Při Šaronově prvním funkčním období se na vládě podílelo dvakrát více subjektů. Vláda má celkem 24 ministrů, z nichž 20 se úřadu chopilo již o čtvrteční noci.

V proslovu, v němž byli Knessetu představeni noví členové vlády, přiznal Šaron, že koaliční dohoda je nezavazuje k souhlasu s palestinskou státností, ale o takovém návrhu bude hlasováno, pokud by bylo dosaženo mírové dohody. Řekl, že Izrael je připraven na bolestivé kompromisy v podstatných bezpečnostních otázkách.

Plán prosazovaný prezidentem Bushem, jehož cílem je kromě palestinského státu také reforma palestinské správy, je pro koalici kontroverzní otázkou. Šaron vyjádřil hrdost na jeho 23-členný kabinet a jeho pět náměstků a kritizoval Stranu práce za odmítnutí účasti.

28.02.2003 00:00 7