Praha Jeruzalém

Jako součást příměří: Hamas slibuje, že udrží na uzdě Islámský džihád, odvede vzbouřence od hranic s Izraelem a přestane vypouštět zápalné balóny.

Autor: Elad Benari, 7.5.2019 00:10

Očekává se, že premiér Benjamin Netanjahu, v rámci dohod, které umožnily současné příměří, schválí převod 30 milionů dolarů z Kataru na Hamas.

Podle pondělních zpráv Giliho Cohena z Kan 11 News se Hamas zavázal zkrotit Islámský džihád. Panuje přesvědčení všech složek bezpečnostního aparátu, že důvodem současné eskalace jsou aktivity Islámského džihádu, které mají za cíl zabránit příměří.

Kromě toho se podle zprávy sníží intenzita demonstrací podél hranic a protestující budou dále od hraničního plotu, aby se zabránilo násilí. Hamas také slíbil, že přestane vypouštět zápalné balóny na komunity poblíž Pásma Gazy.

Výměnou za tato opatření Izrael otevře v Gaze přechody a rozšíří možnosti rybolovu.

Na základě neformální dohody, která byla uzavřena v listopadu, Izrael umožnil dvě splátky katarských peněz ve výši 15 milionů dolarů.

Peníze měly být zaslány v šesti splátkách, ale Izrael už třetí zastavil, jako reakci na střelbu na vojáka IDF teroristou z Gazy.

Premiér Benjamin Netanjahu a bezpečnostní kabinet Izraele následně schválili převod třetí splátky, ale Hamas odmítl peníze přijmout „v reakci na politiku okupace“.

Vyslanec Kataru v Gaze nedávno oznámil, že jeho země již nebude financovat platy zaměstnanců Hamasu a namísto toho by zbývajících 60 milionů dolarů věnovala převážně prostřednictvím programů OSN.

07.05.2019 05:20 Daniel Žingor136Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova