Praha Jeruzalém

Střelec držel rukojmí s tím, že „ty lidi zabije, pokud se někdo přiblíží k synagoze“, uvádí se ve zprávě.

Od: Israel National News 16.01.22 6:33

Čtyři rukojmí držená střelcem v reformní synagoze Beth Israel v texaském Colleyville byla v sobotu večer v pořádku osvobozena, oznámil guvernér Greg Abbott.

„Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou venku živí a v bezpečí,“ uvedl na Twitteru.

Osvobození rukojmích potvrdila také colleyvillská policie.

„Situace se zásahovou jednotkou v Colleyville je vyřešena a všichni rukojmí jsou v bezpečí. Nadále spolupracujeme s FBI na dokončení všech podrobností,“ uvedla na Twitteru.

Na následné tiskové konferenci šéf policie potvrdil, že byl střelec zabit.

Izraelský velvyslanec v USA Mike Herzog ukončení rukojmí krize uvítal.

„Jsem vděčný, že rukojmí držená v kongregaci Beth Israel v Colleyville v Texasu byla zachráněna a vrátila se ke svým blízkým. Tento děsivý incident je připomínkou toho, že hrozba antisemitismu je stále přítomná. Židé by se neměli bát modlit ve svých synagogách,“ napsal.

„Děkuji všem místním a federálním policistům a pracovníkům první pomoci, kteří byli na místě a pomohli zabránit tragédii o tomto šabatu. Budeme i nadále stát na straně texaské židovské komunity a proti každé formě nenávisti,“dodal Herzog.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan ukončení rukojmí krize uvítal.

„Díky Bohu, že všichni rukojmí v kongregaci Beth Israel jsou v bezpečí. Jsem vděčný za policii a všechny příslušné bezpečnoszní složky, které rychle zareagovaly a zajistily jejich bezpečnost,“ napsal na Twitteru.

„Tento strašlivý incident nám připomíná, že vedoucí představitelé USA musí bezodkladně jednat. Pokud nebudou přijata vážná opatření proti antisemitismu, čeká nás katastrofa,“ dodal.

Synagogu Beth Israel vede rabín Charlie Cytron-Walker, který byl údajně také jedním z rukojmích.

Agentura Reuters již dříve informovala, že policie vyjednává s mužem, který pravděpodobně vzal v synagoze během šabatové bohoslužby lidi jako rukojmí.

Krátce po půl třetí ráno izraelského času (půl sedmé večer místního času) policie uvedla, že jeden z rukojmích byl osvobozen a nikomu se nic nestalo.

Kolem 5:30 izraelského času (21:30 místního času) zaslechl tým CNN v Colleyville hlasitou ránu, po níž následovala krátká dávka rychlé střelby přicházející ze směru od synagogy. Krátce poté Abbott na Twitteru oznámil, že zbývající rukojmí byli osvobozeni.

Policejní oddělení v Colleyville uvedlo, že evakuovalo obyvatele z okolí kongregace Beth Israel, protože nasadilo zásahové jednotky, uvedla zpráva.

Na Twitteru policie uvedla, že v bloku synagogy „provádí operace SWAT“.

„Situace u bloku 6100 Pleasant Run Road, o které jsme psali dříve, nadále pokračuje. Žádáme vás, abyste se oblasti nadále vyhýbali. Budeme nadále poskytovat aktuální informace prostřednictvím sociálních médií,“ uvedla policie v Colleyville na Twitteru.

Dřívější tweet colleyvillské policie zněl: „V současné době provádíme operaci SWAT v okolí bloku 6100 Pleasant Run Rd. Všichni obyvatelé v bezprostřední blízkosti jsou evakuováni. Vyhněte se prosím této oblasti.“

Není jasné, zda byl někdo zraněn, ani kolik lidí bylo v době incidentu v synagoze.

Bohoslužba byla v době incidentu živě přenášena na Facebooku a záznam zachytil něco, co vypadá jako vyjednávání s policií. Po několika hodinách živého vysílání, které incident zachycovalo, bylo vysílání náhle ukončeno a video ze stránky Beth Israel na Facebooku odstraněno. Video, které zaznamenalo streamování večerní bohoslužby v synagoze, jen 18 hodin předtím, je stále k vidění.

Podle mluvčí FBI v Dallasu Katie Chaumontové byla policie k synagoze poprvé přivolána kolem 11. hodiny dopoledne a krátce poté byli lidé z okolí evakuováni.

CNN citovala seržantku colleyvillské policie Daru Nelsonovou, která uvedla, že FBI a texaské ministerstvo veřejné bezpečnosti pomáhají při řešení situace s rukojmími v kongregaci Beth Israel v texaském Colleyville.

Nelsonová uvedla, že „v tuto chvíli nedošlo k žádným zraněním“, dodala CNN. „Vyjednavači FBI jsou ti, kteří jsou v kontaktu s osobou v budově.“

Nelson rovněž uvedl, že v tuto chvíli „neexistuje žádné ohrožení veřejnosti“.

16.01.2022 05:58 Daniel Žingor174Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News