Praha Jeruzalém

Tento krok přichází v době prudkého růstu cen energií v důsledku ruské války na Ukrajině.

Autor: Ben Ariel 16.5.2022 5:00

Írán zvažuje možnost vývozu plynu do Evropy, uvedl v neděli představitel ministerstva ropného průmyslu na pozadí prudkého růstu cen energií v důsledku ruské války na Ukrajině.

„Írán toto téma studuje, ale zatím jsme nedospěli k žádnému závěru,“ citovala agentura AFP náměstka ministra ropného průmyslu Madžída Čegeniho.

 

„Írán vždy usiluje o rozvoj energetické diplomacie a rozšíření trhu,“ dodal.

Ačkoli se Írán může pochlubit jedněmi z největších prokázaných zásob plynu na světě, jeho průmysl zasáhly americké sankce, které byly znovu zavedeny v roce 2018, když Washington odstoupil od jaderné dohody mezi Teheránem a světovými mocnostmi z roku 2015.

Írán postupně omezil dodržování dohody z roku 2015 v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody , ale vedl s USA několik kol nepřímých rozhovorů o návratu k dohodě.

Rozhovory byly v březnu téměř dokončeny, ale od té doby jsou kvůli nevyřešeným otázkám pozastaveny.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru způsobila prudký nárůst světových cen ropy a plynu, přičemž mnoho evropských zemí je závislých na dovozu energie z Ruska.

Situace se zhoršila ve středu, kdy Kyjev oznámil, že Rusko zastavilo dodávky plynu přes klíčový tranzitní uzel na východě Ukrajiny, což podpořilo obavy, že invaze Moskvy může zhoršit energetickou krizi v Evropě.

16.05.2022 05:16 Daniel Žingor100Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova