Praha Jeruzalém

Zrušení jaderné dohody by pro Lapidovu přechodnou vládu znamenalo velkou trofej před listopadovými parlamentními volbami.

Autor: Debbie Reissová, World Israel News, 7. září 2022

Nová jaderná dohoda mezi Íránem a světovými mocnostmi je v dohledné době „mimo hru“, sdělil izraelskému premiérovi Jairu Lapidovi prezident Joe Biden a vysocí američtí představitelé, uvádí se ve středu zveřejněné zprávě hebrejského zpravodajského webu Zman Jisrael.

Podle Zman Jisrael bylo toto poselství předáno v sérii nedávných rozhovorů s Lapidem.

Podle zprávy byl Lapid v posledních dnech „stále více přesvědčen, že dohoda je stále méně pravděpodobná“, a proto se zaměřil na jiné otázky, včetně boje proti teroru v Judeji a Samaří.

Zrušená jaderná dohoda by byla pro Lapidovu přechodnou vládu velkou trofejí před listopadovými parlamentními volbami.

Šéf íránského jaderného programu o víkendu prohlásil, že „nepřátelé se rozhodli ustoupit od svých závazků“, což byl zjevný signál západním mocnostem, že Teherán nepřijme současný návrh jaderné dohody.

Poslední návrh EU byl údajně zmařen kvůli požadavku Íránu, aby Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) přestala monitorovat tři jaderné lokality, které podle zjištění inspektorů obsahují stopy uranu.

Podle zprávy Izrael tlačil na USA, aby se zavázaly, že monitorování MAAE bude podmínkou nové dohody.

Zpráva rovněž cituje představitele Bidenovy administrativy, kteří izraelskému reportérovi Baraku Ravidovi řekli, že dohoda bude znamenat, že Írán bude muset odstranit veškerý uran obohacený na 20 % a 60 % a také se zavázat k přemístění svých odstředivek do skladu pod dohledem MAAE.

MAAE ve středu rovněž varovala, že nemůže zaručit, že íránský jaderný program je mírový, a že při získávání odpovědí o stopách uranu „nedošlo k žádnému pokroku“.

Dozorčí orgán OSN „není schopen poskytnout ujištění, že íránský jaderný program je výhradně mírový“, uvedla MAAE ve zprávě, kterou viděla tisková agentura AFP.

Podle MAAE íránské zásoby v současnosti devatenáctkrát převyšují limit stanovený v dohodě, což podle agentury Reuters stačí k výrobě bomby.

Ředitel Mossadu David Barnea, který je v USA na jednání s Íránem, minulý měsíc varoval, že poslední iterace jaderné dohody je „strategickou katastrofou“.

„Dohoda je špatná a dává Íránu licenci k výrobě bomby,“ citovala Barneu hebrejská média.

08.09.2022 05:22 Daniel Žingor188Zdroj: World Israel News

Klíčová slova