Praha Jeruzalém

Město v Samaří Homesh, které Ariel Šaron v roce 2005 vyklidil a které pak aktivisté znovu osídlili, získá plný právní status, oznámili ministři Nejvyššímu soudu.

Od: World Israel News, 2. ledna 2023

Izraelské město v Samaří, které bylo zbouráno v rámci plánu tehdejšího premiéra Ariela Šarona na stažení z Gazy v roce 2005, brzy získá vládní podporu na svou obnovu, uvedli v pondělí dva vládní ministři.

Homesh, jedna ze čtyř izraelských židovských obcí v severním Samaří, které byly zrušeny v srpnu 2005 – spolu se všemi izraelskými městy v pásmu Gazy – získá státní uznání, uvedli v pondělí ráno ministr obrany Yoav Galant a ministr financí Bezalel Smotrich.

Oba ministři podali v pondělí jménem vlády k soudu společnou zprávu, která je součástí odpovědi státu na levicovou petici vyzývající Nejvyšší soud k vystěhování aktivistů, kteří obnovili židovskou přítomnost na troskách zničeného města Homesh.

Aktivisté se v posledních letech opakovaně pokoušeli Homesh znovu osídlit.

Civilní správa ministerstva obrany provedla několik evakuačních operací, a to i za předchozích Netanjahuových vlád, aby aktivisty odstranila.

Nyní se však vláda zavázala změnit nebo zrušit zákon o stažení z Gazy z roku 2005, který Izraelcům zakazuje návrat do čtyř zničených měst v severním Samaří.

Galant a Smotrich, který je zároveň ministrem na ministerstvu obrany a má na starosti záležitosti osad, ve svém společném spise požádali Nejvyšší soud o odložení případu o tři měsíce, aby nová vláda měla čas na změnu zákona o stažení Gazy a na normalizaci statusu vznikajícího města postaveného na místě bývalého města Homesh.

Levicoví navrhovatelé se ve své žádosti k Nejvyššímu soudu o vyklizení předměstí Homesh odvolávali na stávající zákon o stažení.

V reakci na spis podaný Galantem a Smotrichem obvinila krajně levicová organizace Ješ Din novou vládu z porušení mezinárodního práva.

„Uznání komunity outpostu je porušením mezinárodního práva a prohloubí útlak a vyvlastnění arabských obyvatel, kteří zde vlastní půdu,“ uvedl.

Homesh se dostal do popředí zpráv v loňském roce, kdy byl student jeho ješivy zavražděn teroristou. Pětadvacetiletého Jehudu Dimentmana zabili a dva další zranili teroristé Islámského džihádu při střelbě z auta poblíž jeho domu v Šavei Šomron v prosinci 2021.

O šest měsíců později, v době premiérování Naftaliho Bennetta, civilní správa IDF zbourala památník na památku oběti, který byl na místě jeho vraždy slavnostně odhalen pouhý den předtím.

03.01.2023 05:13 Daniel Žingor110Zdroj: World Israel News