Praha Jeruzalém

Představitel Bílého domu John Kirby objasnil, že politika administrativy ohledně „osídlování“ zůstává nezměněna poté, co izraelský ministr Ben Gvir naléhá na obyvatele Evyataru, aby vybudovali další komunity.

Spojené státy v pátek zopakovaly svůj nesouhlas s novou výstavbou židovských domů v Judeji a Samaří poté, co ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir vyzval obyvatele Judeje a Samaří, aby „utíkali na vrcholky kopců“.

Výrok Ben Gvir uvedl během návštěvy základny Evyatar, kam dorazily skupiny lidí po vražedném útoku tento týden poblíž Eli, při kterém byli zavražděni čtyři Izraelci.

„Můj postoj je známý. Dávám vám plnou a úplnou podporu, ale chci mnohem víc než jen zdejší komunitu, tady musí být úplné osídlení, nejen tady, ale na všech kopcích kolem nás,“ řekl Ben Gvir občanům.

„Země Izrael musí být osídlena a současně s osidlováním musí být zahájena vojenská operace, bourány budovy, likvidováni teroristé, ne jeden nebo dva, ale desítky a stovky, a pokud to bude nutné, i tisíce. Protože jen tak se tady nakonec udržíme, posílíme kontrolu a vrátíme obyvatelům bezpečí, a hlavně naplníme naše velké poslání. Země Izrael je pro lid Izraele, podporujeme vás. Vyběhněte na vrcholky kopců, usaďte se tam. Milujeme vás,“ dodal.

Na otázku ohledně komentářů Bena Gvira na denním brífinku v Bílém domě později v pátek mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby řekl: „Byli jsme jasní a důslední v tom, že nepodporujeme další osidlovací aktivity. Naše politika týkající se osad se nezměnila a nezmění a velmi důsledně to sdělujeme přímo vládním představitelům Izraele.“

„Nemohu mluvit do jejich komentářů nebo proč říkají to, co říkají, to je spíše otázka na ně,“ pokračoval Kirby. „Mohu vám jen říct, že naše politika ohledně osad se nezměnila.“

Začátkem tohoto týdne USA kritizovaly rozhodnutí Izraele pokročit v plánování více než 4 500 bytových jednotek v různých komunitách v Judeji a Samaří s tím, že jsou tím „hluboce znepokojeny“.

„Podobně nás znepokojují zprávy o změnách v izraelském systému správy osad, které urychlují plánování a schvalování osad,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller v prohlášení s odkazem na předpisy, podle nichž bude proces schvalování výstavby v Judeji a Samaří zredukován na pouhé dvě etapy ze současných šesti etap.

„Jak tomu je již dlouhodobě, Spojené státy se staví proti takovým jednostranným akcím, které ztěžují dosažení řešení dvou států a jsou překážkou míru. Vyzýváme izraelskou vládu, aby splnila závazky, které přijala v Akabě v Jordánsku a Sharm El Sheikhu v Egyptě, a vrátila se k dialogu zaměřenému na deeskalaci,“ dodal.

Novou izraelskou výsavbu kritizoval také generální tajemník OSN Antonio Guterres, který řekl, že „osady jsou flagrantním porušením mezinárodního práva. Jsou hlavní překážkou realizace životaschopného dvoustátního řešení a spravedlivého, trvalého a komplexního míru. Rozšiřování těchto nelegálních osad je významnou hnací silou napětí a násilí a prohlubuje humanitární potřeby.“

Autor: Elad Benari, 24. června 2023

24.06.2023 09:34 Kristýna Kupková71Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.