Praha Jeruzalém

Americký prezident po vyslání nejvyšších představitelů Bílého domu do saudského království prohlásil, že „možná dochází ke sblížení“.

Od: World Israel News, 29. července 2023

Americký prezident Joe Biden v pátek naznačil, že normalizační dohoda mezi Izraelem a Saúdskou Arábií by mohla být na spadnutí.

„Možná dochází ke sblížení,“ řekl Biden v komentáři citovaném agenturou Reuters během předvolební akce na získání finančních prostředků v Maine, aniž by uvedl další podrobnosti.

Tento vývoj navazuje na sloupek, který ve čtvrtek zveřejnil Thomas Friedman v deníku The New York Times a který odhalil Bidenovo rozhodnutí schválit návštěvu poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, poradce Bílého domu pro energetiku Amose Hochsteina a vyslance Bílého domu pro Blízký východ Bretta McGurka v Džiddě, aby pokračovali v jednáních týkajících se mírové dohody se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem.

V loňském roce Biden při návštěvě Rijádu představil dvě klíčové dohody, které byly považovány za zásadní kroky k normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, včetně smlouvy týkající se odsunu mnohonárodních sil z ostrovů Sanafir a Tiran v Rudém moři a povolení saúdského vzdušného prostoru pro všechny izraelské lety.

Podle Friedmana postupují jednání rychleji, než se předpokládalo. Jako jeden z hlavních předpokladů uvedl, že Izrael musí Palestinské samosprávě učinit značné ústupky, které zajistí možnost realizovat v budoucnu dvoustátní řešení – na čemž království v Perském zálivu již léta trvá, přičemž hlavním městem Palestiny by měl být východní Jeruzalém.

Navzdory přetrvávajícím zvěstem o tajných vazbách mezi Izraelem a Saúdskou Arábií v průběhu let saúdské úřady tato tvrzení důsledně odmítají. Premiér Benjamin Netanjahu se jednoznačně vyjádřil o své ambici dosáhnout mírové dohody se Saúdskou Arábií, která by podle něj „účinně ukončila arabsko-izraelský konflikt“.

30.07.2023 05:44 Daniel Žingor75Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.