Praha Jeruzalém

„To je jejich cíl, aby jim jejich zločiny prošly. To nemůžeme dopustit,“ řekl Mosab Hassan Yousef na adresu vůdců Hamásu.

Autor: Pesach Benson, TPS, 29. listopadu 2023

Mosab Hasan Júsef, syn jednoho z původních zakladatelů Hamásu, vyzval Izrael, aby stanovil teroristické skupině lhůtu k propuštění všech rukojmích, a pokud tak neučiní, ať popraví jeho otce, šejka Hasana Júsefa, a další vůdce Hamásu. Yousefovo prohlášení zaznělo v úterý na videu zveřejněném na serveru X, dříve nazývaném Twitter.

„Hamás musí mít časový rámec – měsíc, dva nebo šest měsíců – na navrácení rukojmích, a pokud je v tomto časovém rámci nevrátí, Izrael musí popravit vrcholné představitele Hamásu ve vězení, zejména masové vrahy,“ řekl Yousef.

„Když říkám popravit nejvyšší představitele Hamásu, myslím tím bez výjimky. To se týká i mého vlastního otce, spoluzakladatele hnutí Hamas. V této válce neexistují žádné výjimky,“ dodal Yousef. „Udělal jsem chybu, když jsem mu před deseti nebo patnácti lety mnohokrát zachránil život… Měl zemřít za své činy. Zachránil jsem mu život. Věci se nezměnily, naopak se zhoršily,“ dodal.

Varoval, že Hamás záměrně protahuje jednání o prodloužení dočasného příměří.

„Hamás nikam nevede, a pokud s ním budeme nadále vyjednávat, bude toto vyjednávání dále protahovat a zavede nás do králičí nory, která nikdy neskončí. A to je jejich cílem: aby jim jejich zločiny prošly. To nemůžeme dopustit,“ zdůraznil Mosab.

Pětačtyřicetiletý Mosab se narodil v Ramalláhu, v mládí se zapojil do aktivit Hamásu a byl považován za nástupce svého otce v této teroristické organizaci. Během pobytu v izraelské věznici Megiddo v rané dospělosti však Mosab začal zpochybňovat ideologii a taktiku Hamásu a z extremismu Hamásu byl rozčarován.

Přijal nabídku Izraelské bezpečnostní agentury (Šin Bet), aby se stal informátorem pod podmínkou, že se Izrael pokusí cíle jeho zpravodajských tipů zatknout, nikoliv zabít.

Jako syn šejka Júsefa byl Mosab zasvěcen do mnoha plánů Hamásu. Zpravodajské informace, které poskytoval Šin Bet, zmařily po dobu přibližně jednoho desetiletí řadu sebevražedných atentátů a pokusů o atentát a odhalily teroristické buňky. V rámci Šin Bet byl označován jako „Zelený princ“.

V roce 2010 vydal Mosab svou autobiografii „Syn Hamásu“. Konvertoval ke křesťanství a v současné době žije v USA.

Šejk Júsef byl v izraelských věznicích několik let. Izrael ho zatkl 19. října v Ramalláhu při zásahu proti Hamásu po útocích ze 7. října.

Při útocích Hamásu na izraelské obce u hranic s Gazou 7. října zahynulo nejméně 1 200 lidí. Dalších 240 mužů, žen, dětí a vojáků bylo odvlečeno do Gazy jako rukojmí. Někteří lidé zůstávají nezvěstní, protože izraelské úřady pokračují v identifikaci těl a pátrání po lidských ostatcích.

V Gaze je stále zadržováno přibližně 155 Izraelců a cizinců, včetně Kfira Bibase, kterému bylo 9 měsíců, když ho 7. října vzal Hamás jako rukojmí spolu s jeho rodiči a čtyřletým bratrem z kibucu Nir Oz.

01.12.2023 05:02 Daniel Žingor769Zdroj: World Israel News

7 komentářů

 1. Andrea

  9. 12. 2023

  Odpovědět

  Neviem, či sem ešte niekto zablúdi a bude čítať....ak niekto áno....doporočujem tento rozhovor so synom Hamasu, hlavne znovuzrodeným obdivovateľom Mosaba. https://www.youtube.com/watch?v=-q-DIKOcmTI&t=342s Neviem aké zloženie kresťanských ľudí sem chodí. V čo a v koho veria. Ale tento úžasný Mosab, ktorého premenil vraj Kristus je jogín, verí vo vedomie/nevedomie, silu vesmíru, levitáciu, evolúciu, odpovede na problémy má jogínske, verí v rozmanitosť náboženstiev, sexuálnych orientácii. Môžeme si jednotlivci prekrúcať pravdu, akokoľvek ju nejako natiahnuť, alebo natlačiť, aby nám sedela, ale Pravda v Božom slove je jasná. Študujte knihu proroka Daniela, Zachariáša, knihu Zjavenia Jána. Uvažujte o slovách Ježiša o stave cirkvi pred jeho príchodom o stave sveta a o Antikristovi. A nebuďte oklamaní. TEN, ČO NAOZAJ NASLEDUJE KRISTA, NEPOVIE NIKDY - ZABITE MÓJHO OTCA....viac k tomu nie je čo dodať a nejako si to prispôsobiť. Je mi smutno, aká je dnes cirkev z väčšiny oklamaná.

  • Pavla Krčová

   20. 12. 2023

   Odpovědět

   Dobrý den, paní Andreo, mohu Vás požádat o odkaz na zdroj, odkud víte že pán je jogín atd. jak píšete? nikde jsem tuto zásadní informaci na netu nenašla, děkuji za upřesnění, Pavla

 2. Zdeněk Hanák

  1. 12. 2023

  Odpovědět

  Tvrdá slova to jsou, ale má pravdu. Také jsem četl jeho knihu a věřím, ze kdokoli se zajímá o tuto problematiku, tak by si ji měl přečíst. Hassan velice dobře ví co říká a proč to říká. Nicméně si myslím stejně jako Jaromír Vykoukal, že Israel asi nikoho koho drží ve vězení nepopraví i když by to bylo správné.

 3. Miroslava Halžová

  1. 12. 2023

  Odpovědět

  Knihu Syn Hamasu jsem také cetla a velmi doporučuji. Postava jeho otce mě tenkrát zaujala, protože ho Mosab líčí jako velmi hodného člověka, který rád pomáhal lidem (tedy Arabům). Stal se ale jedním ze zakladatelů Hamasu a nenáviděl Židy a Izrael. Porozuměla jsem tomu tak, že na jeho otci je vidět hrůznost lživé ideologie a satanské nenávisti, která i původní povahou hodného člověka promění v monstrum. Mosab šel opačnou cestou a došel ke Kristu. Jeho tvrdé vyjádření o vlastním otci vnímám jako projev spravedlnosti, ne že by byl špatný syn. Taková je tam bohužel realita.

 4. Andrea

  1. 12. 2023

  Odpovědět

  Hamas je lstivy had. Akoby mu priamo radil sám " starý had" osobné. Naviac brutalitu, ktorú vidíme od Hamasu, už ( snáď )nikto neprekroči. Vždy ma ale zarazia a prekvapia slová o poprave z úst kresťana.

 5. Pavel Pokorný

  1. 12. 2023

  Odpovědět

  Četl jsem jeho knihu, vřele doporučuji. Nahlédl realitu tohoto teroristického hnutí velmi osobně. Jsou to hrozně tvrdá slova, bohužel i jeho otec se ho zřekl a tím ho odsoudil "k smrti", takže je otázka, zda jeho prohlášení není jen reakcí na ještě horší zlo.

 6. Jaromír Vykoukal

  1. 12. 2023

  Odpovědět

  Tvrdá slova syna o otci. Izrael ale asi nikoho koho drží ve vězení nepopraví...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.