Praha Jeruzalém

Při zátahu na nemocnici jich bylo dopadeno přes 350 a jsou vyslýcháni; dosud bylo zabito 90 teroristů a dva vojáci IDF.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 20. března 2024

Druhý nájezd IDF na nemocnici Šifa přinesl „zlatý důl“ informací od prvního z více než 350 teroristů Hamásu, kteří byli při vpádu dosud dopadeni, uvedl ve středu armádní zdroj pro armádní rozhlas.

Mnozí z teroristů se prý vzdali bez boje. IDF vyklidila v nemocnici chodbu jako dočasnou zadržovací celu, aby mohli být na místě vyslechnuti a jejich informace okamžitě použity proti jejich kolegům.

Jeden z představitelů vnitřní bezpečnosti Šabaku zvlášť pro tisk upřesnil, že díky úzké spolupráci zpravodajských koordinátorů a vyšetřovatelů s armádou zde mohou okamžitě předávat informace získané od teroristů o poloze nepřátelských sil i o klíčové infrastruktuře, jako jsou komunikační zařízení.

„Poskytují mnoho cenných zpravodajských informací,“ řekl představitel.

Mezi zajatými byl i velitel brigády v Gaze Izz a-Din al-Haddad.

Šabak přivezl do Izraele k dalšímu výslechu více než 160 teroristů.

Při prohlídkách nemocnice byly objeveny šanony plné dat IDF, které teroristé Hamásu ukradli na přechodu Erez během své invaze 7. října.

Byly nalezeny také zbraně, jako jsou pušky kalašnikov, desítky zásobníků s náboji a raketovými granáty, a také svazky izraelské hotovosti.

V přestřelkách, které se rozvinuly od pondělního rána, bylo zabito přibližně 90 teroristů. Elitní komando Šajetet 13 se vrhlo do zdravotnického komplexu společně se silami 401. brigády a po jednom praporu z brigád Givati a Nahal a obrněného sboru.

Nejstarším z nich byl Fa’ak Mabhouh, šéf operačního oddělení vnitřní bezpečnosti Hamásu. Podle IDF byl zodpovědný za synchronizaci systémů Hamásu v pásmu.

Z izraelských příslušníků byli při akci zabiti praporčík v záloze Sebastian Haion (51), velitel 401. brigády, a rotný Matan Vinogradov (20) z 932. praporu Nahal.

Tím se počet vojáků IDF zabitých v Gaze zvýšil na 252.

První nájezd IDF do Šífy se uskutečnil v listopadu. Vyslýchaní teroristé uvedli, že se vrátili, aby nemocnici využili jako operační centrum, protože se domnívali, že je to bezpečné.

Armáda umožnila nemocnici pokračovat v poskytování zdravotnických služeb obyvatelům Gazy poté, co z ní vyvedla operativce Hamásu a zneškodnila teroristické tunely vedoucí pod ní.

Tunely byly později zničeny.

Během současného zátahu vojáci umožňují zaměstnancům a pacientům zůstat a poskytli také lékařskou a další humanitární pomoc.

21.03.2024 05:26 Daniel Žingor394Zdroj: World Israel News

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    21. 3. 2024

    Odpovědět

    NO škoda že se asi nedovíme, co všechno se z nich vytěžilo...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.