Witkoff usiluje o propuštění 10 rukojmích výměnou za dvouměsíční příměří.

Od: All Israel News 9. března 2025
Izraelské vedení bylo „překvapeno“ komentáři amerického vyslance pro rukojmí Adama Boehlera, že USA nejsou „agentem Izraele“, uvedl v neděli večer izraelský zdroj pro deník The Times of Israel.
Následovala izraelská kritika přímých rozhovorů mezi Trumpovou administrativou a Hamásem o prodloužení příměří, o nichž Izrael nebyl předem informován.
V rozhovoru pro CNN projevil Boehler, který rozhovory vedl, pochopení pro obavy Izraele. Izraelský ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer se údajně minulý týden na Boehlera kvůli separátním jednáním „obořil“, uvedl zdroj listu Times of Israel.
„Chápu zděšení a obavy. Nebyl jsem naštvaný,“ řekl o rozhovoru s Dermerem. „Zároveň jsme Spojené státy. Nejsme agentem Izraele. Ve hře jsou naše specifické zájmy.“
Dodal však, že Dermera „uklidnil“ poté, co ho přesvědčil, „že nevybočím z řady“.
„Izrael je náš nejlepší spojenec,“ zdůraznil Boehler.
Minulý čtvrtek Trumpův zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff připustil, že prioritou jednání je osvobození uneseného americko-izraelského vojáka IDF Edana Alexandera a těl dalších čtyř amerických rukojmích, ale dodal, že pracuje na osvobození všech zbývajících rukojmích v Gaze.
Boehler v neděli zdůraznil, že „dialog neznamená dávat věci“, a uvedl, že Izrael byl o rozhovorech průběžně informován. Prezident Trump chce „přivést všechny domů“, zopakoval.
Izrael potvrdil, že rozhovory mezi Boehlerem a vysokým představitelem Hamásu Chalílem al-Hajjou, který se podílel na plánování masakru ze 7. října, vedly k určitému pokroku.
Očekává se, že izraelská delegace přijede v pondělí do Dauhá na jednání, přičemž její mandát by měl být stanoven v neděli večer na jednání vlády.
Mezitím se má Witkoff v úterý vrátit do regionu, přičemž prvotním bodem jednání má být vymezení rámce pro vyjednávání.
USA údajně usilují o propuštění deseti žijících rukojmích, včetně Alexandra, výměnou za dvouměsíční prodloužení příměří v pásmu Gazy a obnovení humanitární pomoci.
Jindřich
11. 3. 2025
Když se na to člověk podívá z určitého odstupu, USA jedná tam, kde dlouho nebyl žádný pokrok. Pak je "nějaké" řešení vždy lepší, než pokrok 0. Mně se tento nový trend líbí. Je jakýsi nesmyslný Evropský trend, že s nepřítelem hlavně nejednat. Vždyť je to nepřítel! Jenže o míru se přeci vždy jedná s nepřítelem.
Jaromír Vykoukal
10. 3. 2025
Tak jako všude. USA jedou po dvou liniích... těžko to vyhodnotit.