Praha Jeruzalém

„Přestože i ve vojenském a obranném průmyslu Íránu dochází k nehodám, panuje obecný konsenzus, že šlo o izraelský kyberútok,“ uvedl vedoucí poradce pro státy Perského zálivu ve Washingtonu.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 29. června 2020

Masivní exploze v horách poblíž íránského hlavního města Teheránu byla s největší pravděpodobností způsobena izraelským kyberútokem na tajné raketové zařízení, informoval v neděli nejstarší anglický píšící list Saúdské Arábie.

Satelitní snímky oblasti před a po ukázaly po noční explozi rozsáhlé poškození. Výbuch 20 kilometrů od Teheránu vyvolal ohnivou kouli, zatřásl domy a rozzářil horizont nad oblastí testovacího armádního centra Khojir v pohoří Alborz.

„Před několika minutami jsem z této oblasti přijel a naštěstí nemáme žádné zvláštní problémy a všechno běží v normálu,“ řekl v pátek brigádní generál Davoud Abdi pro íránskou zpravodajskou agenturu IRNA s tím, že byl výbuch způsoben „únikem plynu“.

Nicméně experti saúdské noviny Arab News informovali, že místo Khojir je součástí obranného komplexu Parchin se skrytým podzemním tunelem, kde se vyrábějí a testují dělostřelecké granáty a řízené balistické rakety.

„Přestože i ve vojenském a obranném průmyslu Íránu dochází k nehodám, panuje obecný konsenzus, že šlo o izraelský kyberútok,“ uvedl Dr. Theodore Karasik, vedoucí poradce pro státy Perského zálivu ve Washingtonu.

Karasik řekl, že kybernetická válka mezi Íránem a Izraelem probíhá již roky, naposledy šlo o útok Íránu na izraelskou vodní infrastrukturu a následnou izraelskou odvetou proti hlavnímu íránskému přístavu.

Podle Israel Defense News je zařízení v Parchin údajně využíváno pro raketové testy íránského jaderného programu. Dodal, že satelitní fotografie ukázaly, že toto místo určitě nebylo jen skladem paliva, jak tvrdila íránská vláda.

 

30. 06. 2020 05:35 206 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem