Praha Jeruzalém

Izrael pošle v rámci normalizace svých vztahů, tomuto africkému národu trpícímu potravinovým nedostatkem, pšenici.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 26. října 2020

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli řekl, že jako jeden z prvních činů poté, co se obě země dohodly na navázání diplomatických vztahů, pošle Izrael do Súdánu pšenici v hodnotě 5 milionů dolarů.

„Těšíme se na tento vřelý mír a okamžitě zasíláme našim novým přátelům v Súdánu pšenici v hodnotě 5 milionů dolarů," tweetoval Netanjahu. „Aby Izrael pomohl Súdánu při jeho transformaci, bude úzce spolupracovat s USA.“

Po měsících práce a vyjednávání bylo v pátek učiněno oznámení o normalizaci vztahů s tímto převážně muslimským africkým národem. Prezident Donald Trump oznámil, že vyškrtává Súdán ze seznamu státních sponzorů terorismu poté, co vláda v Chartúmu souhlasila s vyplácením odškodnění obětem teroristických útoků, kterých byl Súdán účastníkem, ve výši 335 milionů USD.

„Izraelská delegace se brzy sejde v Súdánu se svým súdánským protějškem, aby projednala spolupráci v mnoha oblastech, včetně migrace,“ uvedl Netanjahu na začátku týdenního zasedání vlády v neděli.

Súdánská společná civilně-vojenská vláda se snaží ovládnout svou ekonomiku a očekává se, že vyřazení ze seznamu sponzorů teroru pomůže Chartúmu navýšit svůj obchod. Před dvěma lety vedly raketově stoupající ceny chleba k rozsáhlým protestům, které pomohly sesadit bývalého diktátora Omara al-Bašíra.

Podle zprávy OSN je „velká většina pšenice spotřebované v tuzemsku do Súdánu dovážena“.

Vzhledem k tomu, že se současná světová cena pohybuje kolem 200 USD za tunu, pošle Izrael do Súdánu asi 25 000 tun pšenice, což odpovídá zhruba jedné lodi.

Podle Světového potravinového programu OSN potřebuje v roce 2020 humanitární podporu 9,3 milionu lidí v Súdánu, včetně 6,2 milionu lidí, kteří potřebují jídlo.

Americké ministerstvo zemědělství očekává, že Izrael letos vyprodukuje pouze 75 000 tun pšenice, což je pouhý zlomek očekávané spotřeby země 1,75 milionu tun pro rok 2020. Izrael svou pšenici pro spotřebitelskou spotřebu dováží z Ruska, Spojených států, Maďarska, Německa, Kanady a Rumunska.

Původ pšenice pro Súdán nebyl odhalen, ale vzhledem k tomu, že USA tuto mírovou dohodu zprostředkovaly, je pravděpodobné, že Súdánci obdrží americkou pšenici zaplacenou Izraelem.

 

28. 10. 2020 07:08 148 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem