Praha Jeruzalém

PA bojkotuje USA od doby, kdy bývalý prezident Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Od: Arutz Sheva, 2. února 2021 4:16

Bidenova administrativa začíná obnovovat vztahy s Palestinskou samosprávou, které byly od roku 2017 zmrazeny, uvedl v pondělí Barak Ravid z Axios.

Podle Ravida, zástupce amerického náměstka ministra zahraničí pro Izrael a Palestinskou samosprávu Hady Amra v pondělí, v rámci prvních veřejně oznámených interakcí, telefonicky hovořil s několika představiteli PA.

„Diskutovali jsme o bilaterálních vztazích, nejnovějším současném vývoji a politice. Byl to pozitivní rozhovor. Bylo dohodnuto, že budeme v naší komunikaci pokračovat,“ tweetoval po rozhovoru s Amrem„ ministr pro civilní záležitosti PA Husajn al-Sheikh.

Amr, poznamenal Ravid, bude jedním z klíčových hráčů formujících politiku (Bidenovy) administrativy v otázkách Izrael-PA. Je představiteli PA vysoce respektován – považují ho za vyváženého hráče.

PA bojkotovala USA od roku 2017, kdy tehdejší prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a oznámil, že tam bude přemístěno americké velvyslanectví.

PA požaduje, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem budoucího palestinského státu.

Bidenova administrativa plánuje zrušit mnoho z toho, co Trump ve vztahu k Izraeli a Palestinské samosprávě zavedl, uvedl Ravid ve své zprávě.

Mezi první záležitosti patří obnovení pomoci PA a znovuotevření kanceláře Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ve Washingtonu a jejich konzulátu v Jeruzalémě.

 

Bidenova vláda bude také stát proti uplatňování izraelské svrchovanosti nad Judejou a Samařím, budování nových izraelských domovů v Judeji a Samaří a proti demolici domovů palestinských Arabů, dodává tato zpráva.

 

02. 02. 2021 04:50 106 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem