Praha Jeruzalém

Ve čtvrtek 28.1.2021, den po výročí připomínky Holocaustu, proběhla významná událost. Ve Sněmovně byla ustanovena Skupina spojenců Izraele.

Zpracoval: Ing.Karel Sedláček, sedlacek@cspi.cz

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách se v české Sněmovně a izraelském Parlamentu (Knessetu) konala videokonference při které byla oficiálně ustanovena Skupina spojenců Izraele vedená jejím předsedou MUDr. Miloslavem Janulíkem, který je zároveň předsedou Meziparlamentní skupiny přátel ČR-Izrael. Tímto krokem se rozšíří další možnosti spolupráce se zákonodárci Izraele i s dalšími 16 skupinami poslanců v Evropě, kteří také vnímají, že spolupráce s Izraelem je hodnotově zakotvena rovněž v duchovním rozměru.

Za českou stranu se videokonference dále zúčastnil poslanec Pavel Žáček, přičemž poslankyně Helena Langšádlová a poslanec Jan Bartošek se museli kvůli mimořádným dalším jednáním omluvit. Byl přítomen i Karel Sedláček vykonávající funkci ředitele této Skupiny spojenců Izraele.

Ze strany izraelského Knessetu hovořila poslankyně Michal Colter-Wunschová, která velmi ocenila postoj České republiky k Izraeli a dále uvedla:„ Pouze pokud budeme pracovat společně, zahrnujíc v to meziparlamentní fora, jak jsme to udělali dnes, můžeme vzdorovat nenávisti“.

Další účastník videokonference prezident Nadace spojenců Izraele (IAF), která celosvětově sdružuje tyto skupiny poslanců pan Josh Reinstein řekl:„ IAF sdružuje v mezinárodní síti více než 1200 poslanců v 50 zemích. Budeme společně pracovat na převedení biblické podpory Izraele do skutečné politické akce“.

Za českou stranu řekl předseda Janulík:„ Jsme velmi rádi, že můžeme přispět ke spolupráci s Knessetem také na tomto velmi důležitém poli diplomacie, která vnímá duchovní rozměr našich vztahů“ a ředitel Sedláček k tomu dodal:„ Jsme přesvědčeni, že koordinovaná mezinárodní podpora Izraele je velmi důležitá zvláště v této době“.

Na videokonferenci také vystoupil ředitel IAF pro Evropu pan Leo Van Doesburg, který řekl:

„Je povzbudivé, že jsme dnes oficiálně ustanovili Skupinu spojenců Izraele v českém Parlamentu. Věřím, že bude hrát důležitou roli v rozvoji vztahů k Izraeli jakož i dalšími zeměmi v Evropě a po celém světě.“

O této významné události rovněž informovaly izraelské deníky The Jerusalem Post a Arutz Sheva ve svých dnešních článcích:

https://m.jpost.com/israel-news/czech-israel-allies-caucus-meets-with-mk-michal-cotler-wunsch-657128

http://ch7.io/cbioL

 

03. 02. 2021 05:20 167 Karel Sedláček Zdroj: Česká společnost přátel Izraele

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem