Praha Jeruzalém

Africký národ by se tak stal třetí zemí, která by po USA a Guatemale přesunula své velvyslanectví do hlavního města Izraele.

Associated Press, 20. února 2021

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek uvedl, že v rámci posledního zlepšování vztahů s africkými národy přesune Rovníková Guinea své velvyslanectví do Jeruzaléma.

Stala by se tak třetí zemí, která po USA a Guatemale přesune své velvyslanectví do hlavního města Izraele. Kosovo a Malawi ovšem rovněž oznámily plány na otevření svých velvyslanectví v Jeruzalémě.

Během svého prezidentského období Donald Trump v roce 2018 přesunul velvyslanectví do Jeruzaléma a uznal, že je to hlavní město Izraele.

Jeruzalém je sídlem vlády a je také městem nejposvátnějšího místa židovského lidu, Chrámové hory.

Palestinská samospráva tento přesun velvyslanectví rozzlobeně odsoudila a v reakci na to přerušila kontakty s jeho administrativou.

Netanjahu řekl, že telefonicky hovořil s prezidentem Rovníkové Guineje Teodorem Mbasogem a bylo mu řečeno, že tato země přesune své velvyslanectví do Jeruzaléma.

„Premiér Netanjahu poznamenal, že Izrael pokračuje v prohlubování spolupráce s africkými zeměmi, a uvedl, že Izrael se ve velkém vrací do Afriky a Afrika se vrací do Izraele,“ uvedl Netanjahuův úřad ve svém prohlášení.

Netanjahu se chlubil zlepšováním vztahů s několika zeměmi v Africe a Asii, které se Izraeli na popud Palestinců dlouho vyhýbaly.

 

21. 02. 2021 05:46 82 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem