Praha Jeruzalém

Představitelé zpravodajských služeb sdělili New York Times, že požár v íránském jaderném zařízení Natanz byl způsoben velkou explozí, která zcela zničila jeho vnitřní energetický systém.

Autor: Elad Benari, 12. dubna 2021, 4:12

Dva představitelé zpravodajských služeb v neděli pro The New York Times řekli, že požár v jaderném zařízení Natanz v Íránu byl způsoben velkou explozí, která zcela zničila nezávislý - a silně chráněný - vnitřní energetický systém, který zásobuje podzemní odstředivky obohacující uran.

Tito představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že výbuch zasadil schopnosti Íránu obohacovat uran těžkou ránu a obnovení natanzské výroby může trvat nejméně devět měsíců.

Představitelé zpravodajských služeb uvedli, že při tomto incidentu došlo k „izraelské účasti“. Izrael zapojení do incidentu veřejně nepotvrdil ani nepopřel.

Není jasné, jak moc dlouho dopředu - pokud vůbec – byla Bidenova administrativa o operaci v Natanzu informována. Došlo k ní v to stejné ráno, kdy americký ministr obrany Lloyd Austin navštívil Izrael, uvedly The New York Times.

V neděli dopoledne obvinil íránský představitel z narušení elektrické rozvodné sítě jaderného zařízení v Natanzu „sabotáž“.

Mluvčí Energetického výboru íránského parlamentu Malek Shariati Niasar na Twitteru uvedl, že nehoda, která se stala den poté, co elektrárna začala obohacovat uran, je „velmi podezřelá“ a spekuloval, že k ní došlo „sabotáží a infiltrací“.

Írán uvedl, že při incidentu nedošlo k žádným obětem ani k úniku radiace.

Nejvyšší íránský představitel jaderné energetiky útok na tuzemský závod na obohacování uranu v Natanzu odsoudil jako akt „jaderného terorismu“ a naznačil, že Írán může chystat odvetu.

 

12. 04. 2021 05:56 178 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem