Praha Jeruzalém

Exilový vůdce Hamásu Chálíd Mašál ve středu řekl, že palestinská teroristická skupina bude pokračovat v boji proti Izraeli a na adresu USA řekl, že jejich blízkovýchodní politika podněcuje terorismus. „Izrael nemůže mít stabilitu s okupací. Musí si vybrat. To je poselství, kterému by Izrael měl rozumět,“ řekl agentuře Reuters v Abu Dabi. „Ozbrojený odpor je legitimní. Všechny možnosti odporu jsou pro palestinský lid a palestinské frakce včetně Hamásu otevřeny,“ řekl Mašál, který cestuje po arabských a muslimských zemích s požadavkem finanční a politické podpory. Mašál informoval arabské vůdce, že vláda, v jejímž čele stojí jeho skupina, potřebuje 1,75 miliardy dolarů ročně pro splnění svých cílů.


Izrael prohlašuje, že nebude jednat s vládou vedenou Hamásem, který se zapřisáhl zničit židovský stát a který provedl od vypuknutí palestinského povstání v roce 2000 téměř 60 sebevražedných útoků proti Izraelcům. Hamás byl od svého vítězství v palestinských lednových volbách tlačen USA, EU a Izraelem k tomu, aby se vzdal násilí a uznal Izrael, nebo aby ztratil klíčovou finanční pomoc pro palestinskou samosprávu.


„Tak dlouho, dokud v Palestině bude izraelská okupace a dokud bude americká politika zaujatá, bude takzvaný terorismus, jehož se Spojené státy tak obávají eskalovat, protože chyby americké zahraniční politiky jsou přiléváním oleje do ohně,“ řekl Mašál. Jeho poselství pro prezidenta Bushe je, „že by neměl zhoršit své chyby.“ Blízkovýchodní mír podle něj vyžaduje od Washingtonu přijetí „vyvážené politiky, která udržuje stejnou vzdálenost od všech stran“ zapojených do konfliktu. Řekl, že Hamás odmítá mezinárodní tlak na uznání Izraele, dokud není Izrael donucen změnit jeho postoj vůči palestinským právům. „Je nelogické, aby oběť byla tlačena k uznání svého vraha a okupanta,“ řekl Mašál. „Co je požadováno, je fundamentální změna izraelského postoje.“


Reuters, redakčně zkráceno

22.03.2006 00:00 9