Praha Jeruzalém

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová požádala velvyslance Evropské unie o podporu deklarace prezidenta Bushe stanovující, že palestinské uprchlíky přijme palestinský stát. Livniová rovněž požádala představitele EU o zaštítění zájmů Izraele během případné budoucí konvergence. (Ronny Sofer)


Zevulun Orlev, předseda Národní náboženské strany, podal návrh zákona, který by umožnil nevpustit do Knessetu frakci nebo poslance, jejichž chování by zakládalo podporu teroristické skupině. (Attila Somfalvi)


Francouzský prezident, Jacques Chirac, vyjádřil na závěr svého setkání s egyptským prezidentem Husní Mubarakem v Káhiře podporu humanitární pomoci pro Palestince a řekl, že by bylo politickou chybou trestat celý palestinský lid. Chirac podporuje transfer prostředků pro humanitární účely. Hnutí Hamás slova prezidenta Chiraca přivítalo. (AFP)


Egypt usiluje přivést izraelského premiéra Olmerta a palestinského prezidenta Abbáse ke společnému jednacímu stolu, sdělil ve čtvrtek egyptský ministr zahraničí Ahmed Abúl Gheit. Zároveň s tím Káhira opakovaně vyzývala Hamás, aby přijal arabský plán pro mír s Izraelem. (AP)


Fúad Siniora, libanonský premiér, ve čtvrtek požadoval po Spojených státech, aby vyvinuly nátlak na Izrael, aby se stáhl ze sporné oblasti farem Šibáa. Bushova administrativa však prohlásila, že je na Libanonu, aby tuto záležitost řešil se Sýrií. Izrael musí farmy Šibáa opustit, aby libanonská vláda mohla mít nad oblastí autoritu. Libanonský prosyrský prezident, Emile Lahoud, odmítl návrh OSN, aby byly gerily Hizballáhu rozpuštěny v armádě, jako snahu oslabit Libanon proti jeho nepříteli, Izraeli. „Takový návrh není nový a jeho cílem je pouze ukončit úlohu libanonského odporu a schopnosti Libanonu vyzývat a čelit izraelské okupaci,“ řekl Lahúd reportérům. (Reuters) (upraveno)

21.04.2006 00:00 6