Praha Jeruzalém

Islamistická teroristická organizace Al Kájda zveřejnila fotografie tří izraelských diplomatů na „černé listině“ zahraničních diplomatů prezentovaných jako „nepřátelé, kteří by měli být zasaženi“. Ministerstvo zahraničí Izraele plánuje po této hrozbě odstranit fotografie izraelských diplomatů z internetových stránek izraelských ambasád.

Fotografie byly vzaty z internetové stránky jednoho z izraelských velvyslanectví v zemi v oblasti Středozemního moře a umístěné na stránce Al Kájdy vedle britských, amerických a australských diplomatů pod titulem „Naši nepřátelé“. Pod fotografiemi izraelských diplomatů se objevila jejich jména a také výzva k útokům na Západní diplomaty.

Ministerstvo se po tomto zjištění rozhodlo podniknout bezprostředně změny své politiky publikování fotografií izraelských diplomatů. Téměř všechna velvyslanectví zveřejňují fotografie velvyslanců a personálu. Vysoce postavený zdroj na Ministerstvu zahraničí v reakci na to sdělil: „Zveřejnění fotografií izraelských diplomatů je velmi znepokojující. Je zřejmé, že členové Al Kájdy vzaly fotografie z internetové stránky izraelského velvyslanectví. To nás zavazuje k tomu nedělat to pro ně snazší a pokud musí být všechny fotografie odstraněny, pak je to přesně to, co uděláme.“

Po zveřejnění těchto fotografií byla zvýšena bezpečnost izraelských představitelů sloužících na ambasádách ve středomořské oblasti. Izraelští představitelé a diplomaté byli v zahraničí vždy hledanými cíly pro teroristické útoky. Izraelské ambasády jsou jedny z nejvíce zabezpečených na světě – hned po ambasádách Spojených států.

Ambasády v některých zemích připomínají pevnosti. Na izraelské diplomaty je uvaleno mnoho omezení pohybu a někteří se nemohou pohnout na krok bez tělesné stráže po svém boku. Jiní neopouštějí domovy, aniž by byli převáženi v pancéřovaném voze. Bezpečnostní opatření izraelských ambasád v blízkovýchodních a muslimských zemích jsou obzvláště přísná.

17.05.2006 00:00 6