Praha Jeruzalém

Rypadla pokračují v hloubení tunelu pod jeruzalémským Davidovým městem. Děje se tak již několik měsíců bez povolení Izraelského archeologického ústavu, které vyžaduje zákon.
Archeologové, profesor Gabi Reich a Eli Šukrun, pokračují v kopání v Davidově městě na východních svazích Jeruzaléma o dalších 100 metrů a porušili tak vydané povolení.
V kopání pokračovali poté, co objevili římskou silnici o které se domnívají, že byla jeruzalémskou hlavní ulicí. Projekt je financován organizací Elad, jejíž cílem je usazení Židů ve východním Jeruzalémě.
Na konci roku archeologové předložili vysokým představitelům vlády plán na pokračování tunelu pod arabských městem východního Jeruzaléma Silwan až k bráně do Starého města v délce asi 600 metrů nebo až ke zdi Chrámové hory.
Palestinci tvrdí, že to porušuje svatost mešity Al-Aksa a Skalního dómu.
„Dochází k nebezpečné akci. Jeruzalémská muslimská a křesťanská svatá místa jsou drahá všem Palestincům,“ řekl šéf Hamásu Khaled Mašál. „Izrael využívá interního palestinského konfliktu ke svým zločinům.“
Mešita Al-Aksa je třetím nejsvatějším islámským místem. V historii izraelsko-palestinského konfliktu byla také důvodem vzájemného jiskření mezi oběma stranami.

06.02.2007 00:00 2

Klíčová slova