Praha Jeruzalém

Před dnešním setkáním mezi izraelským premiérem Ehudem Olmertem, americkou ministryní zahraničí Concoleezzou Riceovou a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbasem nejsou žádná velká očekávání.
Jeden z vysokých představitelů řekl, že nikdo neočekává mírovou dohodu, ale to, že Abbas bude od Hamasu požadovat změnu v jejich postoji, pro to, aby svět a Izrael akceptovali novou vládu národní jednoty.
Podle izraelským představitelů je plná shoda mezi USA a Izraelem v tom, že budou požadovat, aby palestinská vláda akceptovala tři základní body dohody Čtyř – uznala Izrael, vzdala se terorismu a akceptovala předchozí izraelsko-palestinské dohody. Teprve potom může být považována za partnera.
Ministryně zahraničí Tzipi Livniová, která se v sobotu sešla s Riceovou, řekla vládě, že „míč je teď na Abbasově hřišti,“ a že musí oddělit od Hamasu a nebo přimět novou vládu, aby souhlasila s pravidly Čtyř. Dohoda mezi Fatahem a Hamasem z Mekky v těchto bodech selhala.
Kromě podmínek Čtyř využije Izrael summit k diskuzi o propuštění uneseného vojáka Gilada Šalita a zastavení střílení raket Kassám z Gazy.

19.02.2007 00:00 3

Klíčová slova