Praha Jeruzalém

Egypt umožnil 85 vysokým představitelům Hamásu návrat do Pásma Gazy. Hamás výměnou souhlasil s tím, že Egyptu předá vysokého představitele organizace al-Kajdá. Informovala o tom palestinská zpravodajská agentura Ma′an. Egyptská zpravodajská služba spojuje toho člena organizace al-Kajdá s několika teroristickými útoky ve městě Assiut. Káhira čtyři měsíce bránila desítkám představutelů Hamásu vrátit se do Pásma Gazy, aniž by byl předán hledaný člen al-Kajdy.
Mezi představiteli Hamásu, kteří se díky této výměně dostali zět do Gazy, je také šéf parlamentní frakce Hamásu, Mušir al-Masri, a bývalý ministr vnitra Taled al-Qawasmeh. Představitelé trvali na vstupu do Gazy přes přechod Rafáh, který spojuje Pásmo Gazy a Egypt a který není pod přímým izraelským dohledem. Obávali se totiž, že kdyby využili možnosti dostat se do Gazy přes Izrael, což v minulosti mnoho Palestinců využilo, mohli by být v Izraeli zatčeni.
Egyptský vyslanec u Palestinské samosprávy jako důvod umožnění návratu ale uvádí humanitární důvody. V Egyptě čeká na souhlas s návratem do Gazy ještě více než tisíc Palestinců.

01.10.2007 00:00 0

Klíčová slova