Praha Jeruzalém

Zřejmě jako následek měsíců izolace Hamásu v Pásmu Gazy volá nyní Hamás po příměří. Vysoký představitel Hamásu, Mohammed Awad, pro internetovou stránku spřízněnou s Hamásem řekl, že je vláda Hamásu „připravena nabídnout příměří.“ Řekl ale také, že by příměří bylo možné pouze za předpokladu, že tím Palestinci něco získají. Měl na mysli zřejmě otevření hraničních přechodů do Izraele a Egypta, uvolnění mezinárodních sankcí a zastavení izraelských operací proti palestinským odpalovačům raket.
Awad ale ve svém prohlášení použil arabské slovo „hudna“. To spíše než trvalý mír znamená dočasné příměří. Hamás totiž neuznává právo Izraele na existenci a je Izraelem, USA a EU považován za teroristickou organizaci. Termín hudna byl vždy používán ve spojení s dočasným příměřím, kterého se využívá k oddechu před dalším bojem, doplnění výzbroje a reorganizaci bojovníků.
Přesně z toho je Hamás obviňován Izraelem, který proto považuje návrh Hamásu pouze za snahu získat více času. Izrael má s takovým druhem příměří již své zkušenosti z minulosti.

01.10.2007 00:00 5