[IMG C 10025]
Ukrajina si v sobotu připomněla 66. výročí nacistického masakru desítek tisíc Židů a dalších obyvatel Kyjeva v rokli zvané Babi Jar. Masakr v Babi Jaru se stal ztělesněním vyvražďování ukrajinských Židů a předchůdcem plynových komor holocaustu.
Nacisté začali vraždění 29. září 1941 a v průběhu pouhých dvou dní postříleli podle vlastních záznamů nejméně 33.771 osob. V následujících měsících počet zabitých překročil 100.000 a zahrnul Romy (Cikány) a další obyvatele Kyjeva a také válečné zajatce z Rudé armády.
Ceremonie u památníku se účastnil a věnce položil prezident Viktor Juščenko doprovázený dalšími vysokými státními činiteli.
Babi Jar je rovněž symbolem nuceného sovětského mlčení o tragédii, které trvalo celé dvě desetiletí. Památník byl postaven až poté, co na masakr upozornil básník Jevgenij Jevtušenko v roce 1961 svou básní „Babi Jar.“ O Židech však na památníku nebyla ani zmínka až do roku 1991, kdy se Sovětský svaz začal rozpadat a kdy bylo ukrajinským Židům dovoleno vztyčit u rokle pomník.
Ukrajina bývala domovem pro rostoucí židovskou komunitu. Asi 20 procent obyvatel předválečného Kyjeva (celkově měl 875.000) bylo židovských. Dnes žije podle oficiálních údajů na celé Ukrajině 103.000 Židů, i když panuje přesvědčení, že číslo je ve skutečnosti vyšší.