Praha Jeruzalém

[IMG R 10197]“Google nemůže a nebude cenzurovat informace, které se objevují v jeho vyhledávači. Co je a co není vhodný obsah internetu je na vládách a soudech, ne na nás,“ řekl Meir Brand, CEO Google Israel. Tato slova zazněla na konferenci organizace ADL v Herzliji nazvané „Otrávení webu – Nenávist a internet,“ která se zabývala také odmítáním Googlu cenzurovat antisemitské výsledky, které se ve vyhledávači objevují.
„Pevně věřím v hodnoty ADL, ale věříme také v to, že radikalismus a rasismus může být potlačen otevřenou diskuzí, ne cenzurou,“ dodal Brand.
„Světové vlády jsou více zaměstnány pornografií, která je dostupná online, než rasismem a antisemitismem,“ řekl provozní ředitel ADL, Christopher Wolf. Jako příklad uvedl internetovou stránku Jew Watch, která sama sebe prezentuje jako online knihovnu židovské historie, ale ve skutečnosti má antisemitský obsah. Tato stránka je schopna dosáhnout kýženého postavení ve vyhledávači. V okamžiku, kdy byla pravá podoba Jew Watch odhalena, desítky tisíc uživatelů Googlu podepsalo petici, ve které žádali, aby byla stránka z vyhledávače odstraněna. Google zvolil raději jinou cestu a přidal k odkazu dovětek, který obsahoval vysvětlení pravé podstaty stránky.
Svět je podle ADL slepý k online rasismu, když je vedle Jew Watch na internetu také mnoho stránek tzv. charit, které patří rasistiským organizacím, stránek s nacistickými memorabiliemi a online hrami, kde hráči mohou zabít židovského vůdce podle své volby.
Podle Branda ale internet nemůže být viněn z rasismu: „Google odráží reálný svět, včetně některých jeho ošklivějších obrazů, jako je rasismus. Sám jsem izraelský Žid a moje rodina přežila holokaust. Není to pro mě jednoduché téma, ale odstranění některých výsledků z naší stránky problém nevyřeší.“

13.11.2007 00:00 5

Klíčová slova